Nowe Mini: już nie takie Mini

Czwarta generacja angielskiego przeboju urosła i mini jest już tylko z nazwy - oto wszystkie fakty, na temat nowego Mini.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 86 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Nowe Mini bazuje na nowej platformie, na której oparte będą też modele BMW - X1 crossover i seria 1 GT.

Z zewnątrz nowe Mini nie zmieniło się znacząco. Nowe elementy to powiększony grill z chromowanymi obwódkami (które znajdziemy również w okolicach świateł z przodu i tyłu), odmienione kierunkowskazy i znacząco powiększone reflektory tylne.

Nowe Mini będzie oferowane w pięciu kolorach z bezpłatną możliwością wyboru dachu z kontrastowym lakierem. Wszystkie światła w Mini są oczywiście LED-owe, w opcji jest też LED-owe podświetlenie wnętrza.

Mini jest o 98 mm dłuższe (3821 mm), o 44 mm szersze (1727 mm) i o 7 mm wyższe od poprzednika (1414 mm). Rozstaw osi zwiększył się o 42 mm do 2495 mm. Te zmiany poczujemy przede wszystkim w kabinie i bagażniku, który jest o 30 % większy (ma pojemność 211 litrów).

W ofercie silników na początku dostaniemy dwie jednostki benzynowe i diesla. Podstawowy model będzie napędzany 1,5-litrowym silnikiem 3-cylindrowym z turbo o mocy 136 KM (średnie spalanie ma wynieść 4,4 l/100 km). Cooper S otrzyma 2-litrową jednostką również wspomaganą turbosprężarką i na ten moment będzie to jedyna opcja 4-cylindrowa - moc 192 KM, średnie spalanie 5,6 l/100 km.

Najoszczędniejszą opcją będzie Cooper D napędzany 1,5-litrowym dieslem o 3 cylindrach i mocy 116 KM - ma spalać zaledwie 3,5 l/100 km.

7,9 s potrzebuje podstawowy model na przyspieszenie do 100 km/h, diesel robi to w 9,2 sekundy. Cooper S będzie przyspieszał do setki w 6,8 sekundy. Wszystkie modele są seryjnie wyposażone w skrzynię mechaniczną o sześciu przełożeniach i system Start/Stop, w opcji znajduje się również 6-biegowy automat.

Mini utrzymuje, że poprawiło właściwości jezdne swojego auta stosując w standardzie elektroniczną blokadę dyfra - samochód ma prowadzić się jak gokart.

Wyposażenie nowego Mini może zawierać wyświetlacz Head-Up, asystenta kierowcy z kamerą i aktywnym tempomatem, system ostrzegania o kolizji i pieszych, asystenta świateł drogowych i wykrywania znaków, a także czujniki parkowania i kamerę cofania.

Nowe Mini trafi do salonów na wiosnę, najpierw zadebiutuje oficjalnie podczas Los Angeles Motor Show.

amis

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA