Nowe Porsche Cayenne - jeszcze bliżej 911

Trzecia generacja Porsche Cayenne wchodzi do gry. Zmieniony wygląd, nowoczesne technologie i bliższe pokrewieństwo z modelem 911 to główne cechy nowego SUV-a.

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Jeżeli ktokolwiek spodziewał się rewolucyjnych zmian w wyglądzie, będzie rozczarowany. Z drugiej strony, trudno oczekiwać od Porsche, marki wiernej inspiracji czerpanej ze stylu klasycznego modelu 911, odejścia od tej drogi.

W związku z tym, z przodu zmian jest mniej niż w tylnej części. Mamy tu przeprojektowany grill i zderzak oraz węższy pasek LED-owych świateł do jazdy dziennej. Z kolei pod kloszem reflektora diody ułożone są w charakterystyczny dla nowych modeli wzór, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Z profilu nowe Cayenne jest bardziej zwarte i dynamiczne, z nieco mniejszymi tylnymi szybami i mocnym przetłoczeniem pod słupkiem D. Nadwozie wydłużono o ponad 6 cm i mierzy ono teraz 4918 mm, co pomogło powiększyć bagażnik z 670 do aż 770 litrów, ale rozstaw osi pozostał na tym samym poziomie 2895 mm.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Najwięcej zmian, jak wspomnieliśmy, jest z tyłu, gdzie auto przyjęło design znany choćby z nowej Panamery Sport Turismo, wraz z diodową listwą, biegnącą przez całą szerokość auta.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

We wnętrzu więcej nowości - zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i wyposażenie, które zawiera najnowsze osiągnięcia koncernu. Przed oczami kierowcy znajduje się ekran wyświetlający najważniejsze informacje. Są nawet dwa 7-calowe wyświetlacze Full HD, po obu stronach tradycyjnego, centralnie umieszczonego obrotomierza.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Uwadze nie umknie również gigantycznych rozmiarów 12,3-calowy wyświetlacz Porsche Advanced Cockpit, znajdujący się w centralnej części deski rozdzielczej. Tu wyświetlić można wszelkie informacje, z ogromną mapą systemu nawigacji czy licznymi ustawieniami systemów elektronicznych włącznie.

Jednym z najważniejszych systemów jest asystent jazdy nocnej z kamerą termowizyjną. Lista wyposażenia obejmuje również asystentów zmiany i utrzymania pasy ruchu z funkcją rozpoznawania znaków, asystenta jazdy w korkach oraz Park Assist z widokiem otoczenia samochodu.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Co znajdziemy pod maską? W chwili premiery do wyboru będą dwa nowo opracowane silniki o 6 cylindrach: 3-litrowa jednostka turbo w modelu Cayenne osiąga moc 340 KM, o 40 KM wyższą niż w poprzedniku, a 2,9-litrowy motor V6 biturbo pod maską Cayenne S generuje moc 440 KM - co stanowi wzrost o 20 KM. Nowe Cayenne S rozwija prędkość maksymalną 265 km/h, a z opcjonalnym pakietem Sport Chrono przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 5 s.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Nowa jest też przekładnia Tiptronic S, która oferuje szybsze działanie i krótsze przełożenia niskich biegów oraz długie przełożenie maksymalnego, ósmego biegu, co ma zapewnić niższe zużycie paliwa.

Porsche podkreśla, że nowe Cayenne jest bliższe 911, niż kiedykolwiek. Trzecia generacja SUV-a po raz pierwszy otrzymała na przykład mieszane ogumienie przód/tył i tylną oś skrętną.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Poprawę właściwości jezdnych na asfalcie zapewniają też: montowany standardowo aktywny napęd na obie osie, układ Porsche 4D Chassis Control, trójkomorowe zawieszenie pneumatyczne i elektroniczny system stabilizacji przechyłów Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC).

Co ważne, mimo znacznie bogatszego wyposażenia standardowego, obejmującego teraz moduł telefonii LTE z hotspotem WiFi, usługi Porsche Connect czy aktywną ochronę pieszych, Cayenne waży nawet o 65 kg mniej od poprzednika, a przy tym zachowuje wszystkie swoje walory terenowe.

REKLAMA

Porsche Cayenne 2017
Porsche Cayenne 2017

Przy okazji debiutu nowego Cayenne, światową premierę mają hamulce Porsche Surface Coated Brake z warstwą węglika wolframu. Ta nowość dostępna jest dla wszystkich modeli Cayenne i wykorzystuje żeliwne tarcze z warstwą węglika wolframu, która zwiększa wartości tarcia, a jednocześnie pozwala ograniczyć zużycie oraz pylenie hamulców.

Trzecią generację Porsche Cayenne można już zamawiać. Ceny modelu rozpoczynają się od 359 120 zł, a Cayenne S od 451 320 zł brutto.

REKLAMA