REKLAMA

Nowe Porsche Panamera już z rekordem Nordschleife

Odświeżone Porsche Panamera szykuje się dopiero do premiery, a tymczasem lekko zamaskowany egzemplarz pobił rekord okrążenia północnej pętli toru Nurburgring.

Nowe Porsche Panamera z rekordem Nordschleife Materiały prasowe
Nowe Porsche Panamera z rekordem Nordschleife
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 428 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nowe Porsche Panamera szykowane jest do debiutu, który nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Tymczasem, jak informuje Porsche, doskonałe osiągi nowego modelu Panamera zostały potwierdzone jeszcze przed jego światową premierą. Bo oto kierowca testowy Lars Kern pokonał lekko tylko zakamuflowanym, ale już produkcyjnym egzemplarzem Panamery pełne okrążenie legendarnej północnej pętli Nürburgringu, liczącej 20,832 km.

REKLAMA

Jedno okrążenie zajęło Kernowi dokładnie 7:29,81 min, co oznacza, że w oficjalnym rankingu Nürburgring GmbH czas ten – poświadczony przez notariusza – widnieje teraz jako nowy rekord w kategorii „samochodów luksusowych”.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Co kierowca powiedział zaraz po osiągnięciu rekordowego wyniku? - Modyfikacje przeprowadzone w podwoziu i układzie napędowym nowego Porsche Panamera dały się odczuć na każdym odcinku Nürburgringu – toru, który uchodzi za najbardziej wymagający na świecie.

Dalej Kern dodał, że nowa konfiguracja elektromechanicznego systemu stabilizacji przechyłów pozostaje niezmiennie skuteczna, co udowodniła zwłaszcza w sekcjach Hatzenbach czy też Bergwerk i Kesselchen, zapewniając niewiarygodną stabilność pomimo wyboistej nawierzchni. Na zakręcie Schwedenkreuz samochód ujawnił lepszą dynamikę poprzeczną oraz większą przyczepność nowych sportowych opon Michelin. Osiągałem tam prędkości, które dotąd nie wydawały mi się możliwe do uzyskania za kierownicą Porsche Panamera.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Lars Kern rozpoczął okrążenie o godzinie 13:49, 24 lipca 2020 r., przy temperaturze powietrza równej 22 stopnie Celsjusza i temperaturze toru wynoszącej 34 stopnie Celsjusza. Linię mety przekroczył 7:29,81 min później.

Rekordowa Panamera została wyposażona w wyścigowy fotel oraz klatkę bezpieczeństwa zapewniającą dodatkową ochronę kierowcy. Seryjna wersja, wciąż jeszcze zakamuflowanej limuzyny, pojawi się oficjalnie pod koniec sierpnia. Co ciekawe, sportowe ogumienie Michelin Pilot Sport Cup 2, opracowane specjalnie dla nowego Porsche Panamera i wykorzystane podczas rekordowego okrążenia, będzie opcjonalnie dostępne po wprowadzeniu Panamery na rynek.

Nowa Panamera o 13 s lepsza od poprzedniej

Rekord okrążenia pokazuje, jak wiele zmian dokonali konstruktorzy w nowej Panamerze. W 2016 roku Lars Kern za kierownicą 550-konnego modelu Panamera Turbo pokonał słynny tor w regionie Eifel w ciągu 7:38,46 min. Czas ten uzyskał na zwyczajowym wówczas dystansie wykorzystywanym do bicia rekordów okrążenia, wynoszącym 20,6 km – czyli bez około 200-metrowego odcinka przy trybunie numer 13 (T13).

Zgodnie z nowym statutem Nürburgring GmbH czas okrążenia został teraz zmierzony na całym dystansie północnej pętli, tj. 20,832 km. Dla porównania, Lars Kern i nowa Panamera - mocniejsza o 80 KM i 50 Nm - pokonali 20,6 km już po 7:25,04 min. Rekordowy duet kierowcy i samochodu był zatem o około 13 s szybszy niż 4 lata temu.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA