Nowe Suzuki Swift - debiut europejskiej wersji

Podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie zadebiutowała najnowsza odsłona popularnego miejskiego auta z Japonii. Suzuki po raz pierwszy w Europie pokazało piątą generację Swifta. 

W 2004 roku Suzuki Swift zadebiutowało w odnowionej wersji. Do 2017 roku sprzedano na całym świecie ponad 5,3 mln egzemplarzy tego modelu. Również w Polsce Swift cieszył się rekordową popularnością. Teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę.

Nowa wersja wygląda bardzo atrakcyjnie - w końcu nad stylistyką czuwał europejski zespół. Debiutujący model jest o 10 mm krótszy od wersji oferowanej dotychczas w salonach, ale rozstaw osi powiększono o 20 mm. Pozwala to na więcej swobody w zagospodarowywaniu wnętrza. Auto jest też o 15 mm niższe i o 40 mm szersze, co przyczyniło się do obniżenia jego środka ciężkości.

REKLAMA

Małe Suzuki oferuje 265 litrów pojemności bagażnika, co jest wynikiem o 54 l lepszym od ustępującego modelu (25 proc. więcej). Przestrzeń bagażowa jest o 75 mm dłuższa, a przy okazji zoptymalizowano jej kształt bez wpływania na pozostałą część kabiny.

Przy budowie Swifta zastosowano nową płytę podłogą o nazwie Heartect. Jest lekka, a do tego bardzo sztywna, co poprawia bezpieczeństwo oraz wrażenia z jazdy. Dzięki temu cała konstrukcja waży 840 kg, czyli o 120 kg mniej w porównaniu z dotychczasową wersją. Niska masa wpłynie na obniżenie zużycia paliwa.

W nowej generacji po raz pierwszy zastosowano zaawansowane systemy zapobiegania i wykrywania zagrożeń. Swift może być wyposażony w system autonomicznego hamowania awaryjnego, układ ostrzegający przed zjechaniem z pasa oraz asystenta świateł drogowych.

REKLAMA

Pod maską będą dostępne wyłącznie silniki benzynowe. Podstawowa jednostka to 1.0 Boosterjet - trzy cylindry wspomagane przez turbodoładowanie zapewniają dobre osiągi i umiarkowany apetyt na paliwo. Alternatywą jest 1.2 Dualjet, czyli wolnossące cztery cylindry z podwójnym wtryskiem.

Obie jednostki są również dostępne z układem "mild hybrid" SHVS. Silnik jest wtedy wyposażony w układ ISG (Integrated Starter Generator), pełniący rolę rozrusznika, prądnicy i silnika elektrycznego, uzupełniony 12V akumulatorem litowo-jonowym.

W sytuacjach wymagających zwiększonej dawki mocy, np. podczas ruszania czy też przyspieszania, SHVS pomaga ograniczyć zużycie paliwa wykorzystując energię elektryczną, skumulowaną w baterii podczas procesu hamowania. ISG wykorzystując napęd pasowy, zamiast tradycyjnego rozrusznika, pozwala płynnie uruchamiać silnik benzynowy w trybie automatycznego wyłączania go podczas postoju.

REKLAMA