REKLAMA

Nowe naklejki na samochody w Polsce

Z początkiem lutego prezydent podpisał nową ustawę o elektromobilności, która wprowadza szereg ułatwień i ulg dla kierowców aut na paliwa alternatywne. Teraz pojawił się projekt rozporządzenia wprowadzającego oznaczenie dla takich aut.

Nissan Leaf Materiały prasowe
Nissan Leaf

Rząd przeprowadził ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych w ekspresowym tempie. Po przyjęciu ustawy przez Sejm i Senat, swój podpis złożył pod nią prezydent Andrzej Duda, kończąc ten etap legislacyjny.

Nowa ustawa zakłada między innymi rozbudowę infrastruktury ładowania aut elektrycznych czy tankowania ich paliwami alternatywnymi, ale także wiele - mniej lub bardziej atrakcyjnych - korzyści. Wśród nich choćby:

  • zwolnienie z akcyzy,
  • zwiększony odpis amortyzacyjny,
  • darmowe parkowanie,
  • możliwość korzystania z buspasów,
  • wjazd do mających się pojawić w miastach stref zamkniętych dla ruchu aut spalinowych.

Teraz w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, przygotowany przez ministerstwo infrastruktury, który proponuje oznaczenie samochodów na paliwa alternatywne za pomocą naklejki na szybę.

Ma to pomóc w szybkiej identyfikacji aut, mających uprawnienia choćby do wjazdu do strefy czystego transportu. Rozwiązanie przypomina nieco to stosowane w niemieckich miastach, z tym że tam chodzi o możliwość wjazdu do takich stref dla aut spełniających odpowiednie normy emisji spalin "Euro".

REKLAMA

REKLAMA

Naklejki w połowie roku

Projekt rozporządzenia trafił obecnie do konsultacji społecznych. Zakłada on, że już od 1 lipca 2018 roku, samochody elektryczne, zasilane wodorem czy spalające sprężony gaz ziemny CNG lub skroplony gaz ziemny LNG, zostają oznaczone odpowiednią naklejką.

Co ciekawe, nie ma projektu odpowiedniej naklejki dla hybryd typu plug-in, czyli ładowanych z zewnętrznego źródła, dla których ustawodawca przewiduje niektóre ulgi, choć mocno ograniczone - na przykład nie będzie mowy o darmowym ładowaniu takich aut w stacjach ładowania, w przeciwieństwie do aut czysto elektrycznych, które taką możliwość uzyskają.

Nie mówiąc już nawet o "zwykłych" hybrydach, dla których ułatwienia i ulgi nie są przewidziane w ustawie. Podobnie jak dla aut zasilanych gazem LPG (autobusy na LPG ulgi otrzymają).

REKLAMA

Jak będą wyglądać nalepki?

Nalepki będą różnić się kolorem i oznaczeniem literowym, a ich umiejscowienie to prawy dolny róg szyby, obok nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Odpowiednie, inne oznaczenie trafi do autobusów przystosowanych do zasilania gazem - LPG, CNG lub LNG.

Oznaczenie autobusów zasilanych gazemmateriały prasowe
Oznaczenie autobusów zasilanych gazem, fot. MI/RCL
  • I tak, samochody zasilane wodorem - jak na przykład Toyota Mirai - których obecnie w Polsce praktycznie nie ma, oznaczone zostaną zieloną nalepką z symbolem H.

Oznaczenie samochodu na wodórmateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na wodór (H), fot. MI/RCL
  • Pojazdy elektryczne to niebieskie tło i litery EE.

Oznaczenie samochodu elektrycznegomateriały prasowe
Oznaczenie samochodu elektrycznego (EE), fot. MI/RCL
  • Dalej mamy brązową nalepkę z symbolem CNG dla aut na sprężony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na sprężony gaz ziemnymateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na sprężony gaz ziemny (CNG), fot. MI/RCL
  • Wreszcie fioletową nalepkę LNG, dla aut na skroplony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na skroplony gaz ziemnymateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na skroplony gaz ziemny (LNG), fot. MI/RCL

REKLAMA

REKLAMA

Nad symbolami znajdzie się napis po polski i angielsku "Strefa czystego transportu" oraz "Clean transport zone". Z kolei pod symbolem rodzaju napędu pojawi się szeroka flaga Polski, z jej lewej strony napis ECO, a z prawej PL.

Pod flagą natomiast znajdą się dwa numery - siedmiocyfrowy "TERYT" oznaczający odpowiednią gminę oraz siedmiocyfrowy numer seryjny nalepki.

Jak wspomniałem wyżej, naklejki dla aut elektrycznych i wodorowych będą miały być naklejane już od 1 lipca 2018 aż do 31 grudnia 2019 roku. Po tej dacie wprowadzone mają zostać nowe, specjalne tablice rejestracyjne dla tego rodzaju pojazdów. Wzór nowych tablic poznamy po opublikowaniu odpowiedniego rozporządzenia.

Nalepki dla aut na gaz ziemny będą z kolei naklejane sześć miesięcy po wejściu ustawy w życie.

REKLAMA

Ustawa o elektromobilności

Przypomnijmy, że rząd przyjął projekt ustawy 28 grudnia 2017 roku, a ta trafiła potem w ekspresowym tempie do sejmowych komisji. Posłowie PO zgłaszali wątpliwości co do zbyt dużego tempa prac i szeregu wątpliwości, ale ostatecznie w głosowaniu ustawę przyjęto. W lutym podpisał ją prezydent.

W dużym skrócie mówiąc, ustawa ma wprowadzić szereg zachęt przy zakupie samochodów elektrycznych czy hybryd typu plug-in (PHEV). Wśród środków wymienia się choćby zniesienie akcyzy (3,1 proc.) na samochody elektryczne, wodorowe i hybrydy PHEV czy zwolnienie ich z opłat za parkowanie. Pojawić się mają również większe odpisy amortyzacyjne dla firm.

Ustawa zakłada też budowę infrastruktury dla paliw alternatywnych w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych oraz wzdłuż drogowych korytarzy transportowych, co ma pozwolić na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami.

Plany rządu zakładają, że do końca 2020 roku powstanie tzw. sieć bazowa, składająca się z około sześciu tysięcy stacji ładowania baterii elektrycznych oraz 400 punktów ładowania prądem o dużej mocy. W 32 aglomeracjach miejskich i obszarach o dużej gęstości zaludnienia zbudowanych zostanie także 70 punktów tankowania gazu CNG.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa wprowadza też możliwość tworzenia przez samorządy stref czystego transportu. Pierwotnie wjazd samochodem z tradycyjnym napędem do takiej strefy miał być płatny i wynosić 30 zł dziennie. Przyjęta została jednak poprawka, która zniosła zapis o poborze opłat. Oznacza to nie tyle, że każdy będzie mógł za darmo wjechać do takiej strefy, a raczej wprowadzenie zakazu wjazdu dla aut niespełniających odpowiednich warunków.

Druga z wprowadzonych zmian dodała punkty tankowania wodoru do planu lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania i stacji gazu ziemnego przy trasach będących pod zarządem GDDKiA oraz autostrad.

Ustawa zakłada też stopniowe przekształcanie floty samochodów administracji państwowej i samorządowej na bardziej przyjazną środowisku. Zakłada się, że począwszy od 2020 roku, 10 proc. wspomnianych samochodów będzie zasilana prądem. Wskaźnik ma stopniowo wzrastać, żeby w 2025 roku osiągnąć 50 proc.

Na razie, według danych Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), w 2017 roku zarejestrowano w Polsce zaledwie 439 aut elektrycznych. Rząd PiS zakłada natomiast, że za siedem lat po naszych drogach będzie jeździć nawet... 1 milion samochodów elektrycznych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA