Nowe odcinkowe pomiary prędkości, w tym na autostradach

Odcinkowych pomiarów prędkości przybędzie niebawem na polskich drogach w liczbie 39. Jak zapowiada GITD, niektóre trafią na autostrady A1, A2 i A4.

Odcinkowy pomiar prędkości źródło: CANARD
Odcinkowy pomiar prędkości

Kolejnych 39 odcinków dróg będzie kontrolowanych przez odcinkowe pomiary prędkości – informuje w komunikacie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem GITD. Ogłoszony został przetarg na dostawę i montaż urządzeń, a pojawią się one łącznie w 13 województwach, na różnych kategoriach dróg, w tym – co może być dla wielu zaskoczeniem – na autostradach.

REKLAMA

Jak czytamy na stronach CANARD, kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości planowane jest objęcie 39 lokalizacji, które zostały wytypowane na postawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Urządzenia wykorzystywane do pomiaru średniej prędkości pojazdów będą prowadziły kontrole na wszystkich kategoriach dróg, w tym na wybranych odcinkach autostrad A1, A2 i A4. Kiedy poznamy dokładne lokalizacje od długości pomiarowych odcinków, niezwłocznie poinformujemy o tym na łamach auto-motor-i-sport.pl.

Odcinkowe pomiary prędkości w 13 województwach

CANARD podaje, że na tzw. liście podstawowej wytypowanych lokalizacji znajduje się 39 odcinków dróg, leżących w 13 województwach, z czego:

  • po 5 pojawi się na terenie województw łódzkiego i podkarpackiego,
  • po 4 w województwach lubuskim, mazowieckim i śląskim,
  • po 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim,
  • po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim,
  • 1 na terenie województwa opolskiego.

W tych wyliczeniach, jak szybko sprawdziliśmy, znalazło się jednak nie 13, a 12 województw, zaś odcinków wymieniono 37, a nie 39. Wynika to zapewne z pomyłki lub niedopatrzenia przy publikacji komunikatu. Jak wspomnieliśmy, kiedy lista będzie znana, podamy ją do informacji czytelników.

REKLAMA

REKLAMA

Co dalej z odcinkowymi pomiarami prędkości?

CANARD podaje, że w ramach umowy wykonawca musi dostarczyć i zainstalować, po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i wykonaniu niezbędnych prac budowlanych, 39 systemów OPP, dostosowanych do specyfiki danego odcinka drogi. Funkcjonalności urządzeń muszą zapewnić m.in. możliwość rejestracji naruszeń na co najmniej trzech pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się mierzony pojazd. Systemy muszą wykonywać pomiary bez przerwy, również w trudnych warunkach pogodowych, rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 70 tygodni na montaż urządzeń.

Zdaniem GITD kluczową zaletą odcinkowych pomiarów prędkości, ze względu na ich zasięg oddziaływania, jest możliwość wpłynięcia na zmianę zachowania kierowców i stosowania się przez kierujących do obowiązującego ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka. Średnia prędkość pojazdów obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy.

CANARD dysponuje dziś 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku zarejestrowały one blisko 600 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących obowiązujących ograniczeń prędkości. Głównie dlatego, że największe żniwo zebrały urządzenia zamontowane na budowanych odcinkach autostrady A1, gdzie na wielokilometrowych dystansach obowiązywała prędkość 70 km/h, a wielu kierowców, nie zauważywszy oznakowania, pędziło po dwóch pasach budowanej trasy tak, jakby autostrada była już oddana do użytku.

Montaż nowych OPP jest realizowany w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Zakłada on zakup i montaż w sumie 358 urządzeń rejestrujących, w tym w 100 lokalizacjach, które wcześniej nie znajdowały się w systemie fotoradarowym CANARD.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA