REKLAMA

Nowe przepisy ruchu drogowego nie wejdą w życie 1 lipca

Od lipca 2020 roku w Polsce miały być wprowadzone nowe przepisy, w tym dotyczące pierwszeństwa pieszych czy też utraty prawa jazdy poza terenem zabudowanym. Póki co zmiany zostały odsunięte w czasie.

Pieszy na pasach Pieszy na pasach

Zapowiadane na 1 lipca 2020 roku zmiany w przepisach ruchu drogowego, które między innymi miały wprowadzić pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, obniżyć dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym w godzinach nocnych, czy też wprowadzić karę utraty uprawnień za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym, nie wejdą w życie w pierwotnie zapowiadanym terminie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

REKLAMA

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, wiemy że ustawa jest tak naprawdę na początku prac legislacyjnych i „utknęła” w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Oznacza to, że nie tyle nie została jeszcze przegłosowana przez Sejm, co nawet nie trafiła do pierwszego czytania.

Kiedy to już nastąpi – a termin pozostaje bliżej nieokreślony – pozostanie jeszcze przejście przez wszystkie głosowania. Następnie konieczny będzie podpis prezydenta, a później publikacja w Dzienniku Ustaw. Po tym przyjdzie jeszcze 14 dni oczekiwania i dopiero wtedy przepisy wejdą w życie.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Będziemy na bieżąco informować o postępach prac. Póki co przypomnijmy, co nowego czeka kierowców – przynajmniej zgodnie z ostatnią wersją projektu. W toku prac nad nowelizacją wiele może się jeszcze bowiem zmienić. Zasadniczym problemem okazały się bowiem zapisy związane z pierwszeństwem pieszych.

Trzy najważniejsze zmiany, jakie miały wejść w lipcu 2020 roku w życie, to:

  • pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, z zachowaniem szczególnej ostrożności,

  • ograniczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanych do 50 km/h również w nocy (obecnie w godzinach 23.00 a 5.00 można jechać 60 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej),

  • możliwość zatrzymania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym (obecnie ten przepis dotyczy terenu zabudowanego).

Więcej szczegółów publikujemy w artykule, w którym już w lutym pisaliśmy o planowanych na 1 lipca 2020 roku zmianach w przepisach ruchu drogowego.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA