REKLAMA

Nowe stacje ładowania przy trasach A4 i S8

Jak poinformowała firma GreenWay Polska, sieć stacji ładowania aut elektrycznych zostanie rozbudowana o kolejne obiekty.

Ładowarka GreenWay Materiały prasowe
Ładowarka GreenWay

GreenWay Polska zamierza postawić nowe ładowarki na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych (MOP-ach) w Polsce. Umowa zawarta z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad zakłada, że spółka wybuduje, a następnie będzie operatorem ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych na MOP-ach przy trasach A4 i S8.

REKLAMA

Sześć nowych ładowarek do końca roku

Jeszcze w maju 2019 roku, w wyniku ogłoszonego w lutym przetargu GDDKiA, firma GreenWay Polska została wyłoniona jako podmiot, który wyposaży sześć MOP-ów przy autostradzie A4 i drodze ekspresowej S8 w ogólnodostępne punkty ładowania aut elektrycznych.

Wszystkie stacje ładowania będą zlokalizowane na terenie MOP-ów pierwszej kategorii, na odcinkach S8 Wrocław-Łódź oraz A4 Wrocław-Katowice. Na mocy podpisanej umowy spółka GreenWay Polska będzie dzierżawić fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są Miejsca Odpoczynku Podróżnych i dostarczał na nich płatne usługi ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym.

Stacje wzdłuż tych tras mają szansę powstać już w ciągu najbliższego roku, chyba że przedłuży się okres oczekiwania na przyłączenie do sieci energetycznej.

Zobacz także: pierwsza elektryczna Skoda już jest!

REKLAMA

REKLAMA

Przetarg na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 13 lokalizacji. GreenWay będzie obsługiwał największą ich liczbę. Będą to obiekty przy autostradzie A4:

  • MOP Krajków Południe,
  • MOP Przysiecz,
  • MOP Jankowice Wielkie,
  • MOP Proboszczowice,

oraz przy drodze ekspresowej S8:

  • MOP Chojny,
  • MOP Dąbrowa Wielka.

Jak powiedział prezes GreenWay Polska, Rafał Czyżewski, rozbudowa sieci ładowania samochodów elektrycznych o punkty na MOP-ach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu to ważny krok w rozwoju elektromobilności w Polsce. Dzięki temu kierowcy aut elektrycznych zyskają możliwość przejeżdżania dłuższych odcinków, korzystając z optymalnych lokalizacji, jakimi są miejsca odpoczynku, zapewniające najdogodniejszy dostęp do stacji ładowania w trasie.

Zobacz także: nowe Renault Zoe z większym zasięgiem

REKLAMA

Ładowarki dużej mocy w Polsce

To nie koniec nowości dla właścicieli aut elektrycznych. W połowie 2019 roku GreenWay Polska planuje bowiem zainstalować pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki o mocy do 350 kW, które zlokalizowane będą przy autostradzie A1 na odcinku Grudziądz-Toruń na MOP Malankowo w obu kierunkach.

Do tej pory spółka uruchomiła już dwie pierwsze stacje, o mocy 50kW każda, na MOP Olsze, również przy autostradzie A1.

W sieci GreenWay znajduje się ponad 190 stacji ładowania, z czego w Polsce 145 (100 własnych stacji szybkiego ładowania, 15 własnych stacji normalnej mocy oraz blisko 30 należących do partnerów GreenWay). Są to w dużej mierze stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA