Nowe taksówki dla Londynu - Geely TX5

Geely TX5 wygląda jak dobrze znana nam czarna, londyńska taksówka. Ale w nowych modelach zaszło sporo zmian. Stały się przede wszystkim bardziej ekologiczne.

Nowe taksówki dla Londynu - Geely TX5

Geely TX5 jeszcze nie miał swojej premiery, a już stał się ikoną. Dlaczego? Będzie bowiem oferowany jako londyńska taksówka, jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów stolicy Anglii.

Dokładne dane techniczne na razie są nieznane. Wiadomo, że nowe taksówki będą hybrydami plug-in, z benzynowymi, czterocylindrowymi silnikami z przodu. Będzie także możliwy tryb jazdy elektrycznej.

Nowe taksówki dla Londynu - Geely TX5

Inżynierowie mieli dość trudne zadanie, projektując nowe taxi. Musiano bowiem zadbać o to, żeby auto było kompaktowych rozmiarów, ale miało jednocześnie sporo miejsca w środku dla pasażerów. Bagażnik także musi być odpowiednio duży, żeby pomieścić walizki podróżnych. Należało pamiętać też o promieniu skrętu, który musi być mały, żeby łatwo manewrować w ciasnych uliczkach.

TX5 został zaprojektowany przez firmę London Taxi Company w Coventry. Projekt i wykonanie kosztowało aż 250 mln funtów, które wyłożyło chińskie Geely. Aż 50 mln zainwestowano w nową fabrykę, z której rocznie ma wyjeżdżać 36 000 nowych taksówek. TX5 wyjedzie na ulice Londynu najwcześniej w 2017 roku.

Zobacz również:
REKLAMA