REKLAMA

Nowe uprawnienia z prawem jazdy kategorii B

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B zyskają niedługo nowe uprawnienia - do prowadzenia trójkołowych motocykli. Sprawdzamy kiedy i na jakich zasadach.

Harley-Davidson Freewheeler 2019 Materiały prasowe
Harley-Davidson Freewheeler 2019, fot. Harley-Davidson

Zgodnie z ustawą, którą jednogłośnie przyjął na posiedzeniu sejm, kierowcy z prawem jazdy kategorii B będą mogli prowadzić nie tylko pojazdy samochodowe i motocykle do 125 cm sześc. pojemności skokowej, ale też trójkołowe motocykle.

Zmiany w przepisach poparli wszyscy obecni na głosowaniu posłowie. 424 posłów było za, nikt nie był przeciw i nikt też nie wstrzymał się od głosu. Kiedy nowe zasady wejdą w życie? Stanie się to po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

W myśl nowych przepisów, prowadzenie trójkołowego motocykla z prawem jazdy kategorii B będzie możliwe pod pewnymi warunkami. Kierowca musi posiadać te uprawnienia od co najmniej trzech lat, czyli podobnie, jak w przypadku prowadzenia lekkich jednośladów do 125 cm sześc. pojemności skokowej.

REKLAMA

REKLAMA

Przypomnijmy w tym miejscu, że posiadając prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, w myśl zmian dokonanych w połowie 2014 roku, kierowcy mogą prowadzić jednoślady z silnikiem do 125 cm sześc. pojemności skokowej, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg.

Nowe zasady, które dotyczą motocykli trójkołowych, mają z założenia ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, które nie mogą przystąpić do egzaminu na „motocyklowe” prawo jazdy kategorii A.

Obecnie, zgodnie z art. 125 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, do pojazdów samochodowych zalicza się także motocykl zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności większej niż 50 cm sześc., dwukołowy lub z bocznym wózkiem, a także pojazdy trójkołowe o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

REKLAMA

Obowiązujące przepisy pozwalają kierować trójkołowymi motocyklami kierowcom z prawem jazdy kategorii A, mającym ponad 21 lat. Z kolei posiadacze uprawnień dla kategorii A1 i A2 mogą prowadzić motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW.

Skala tematu trójkołowców nie jest na razie w Polsce znacząca, bo według informacji Ministerstwa Infrastruktury, w tej chwili w kraju, na blisko 1,4 zarejestrowanych motocykli jest zaledwie około 600 „trajek”. Przepisy, które wejdą w życie po pokonaniu wszystkich etapów legislacyjnych, mogą ten stan rzeczy znacząco zmienić.

Pozytywnie na ten temat wypowiadają się środowiska zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych. W ich mniemaniu są to zmiany na lepsze, bo zwiększą mobilność kierowców, którzy dotknięci są kalectwem.

Zobacz też: Za brak dowodu rejestracyjnego nie zapłacisz mandatu

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA