[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Nowe uprawnienia z prawem jazdy kategorii B

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B zyskają niedługo nowe uprawnienia - do prowadzenia trójkołowych motocykli. Sprawdzamy kiedy i na jakich zasadach.

Harley-Davidson Freewheeler 2019 Harley-Davidson Freewheeler 2019, fot. Harley-Davidson

Zgodnie z ustawą, którą jednogłośnie przyjął na posiedzeniu sejm, kierowcy z prawem jazdy kategorii B będą mogli prowadzić nie tylko pojazdy samochodowe i motocykle do 125 cm sześc. pojemności skokowej, ale też trójkołowe motocykle.

Zmiany w przepisach poparli wszyscy obecni na głosowaniu posłowie. 424 posłów było za, nikt nie był przeciw i nikt też nie wstrzymał się od głosu. Kiedy nowe zasady wejdą w życie? Stanie się to po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

W myśl nowych przepisów, prowadzenie trójkołowego motocykla z prawem jazdy kategorii B będzie możliwe pod pewnymi warunkami. Kierowca musi posiadać te uprawnienia od co najmniej trzech lat, czyli podobnie, jak w przypadku prowadzenia lekkich jednośladów do 125 cm sześc. pojemności skokowej.

REKLAMA

REKLAMA

Przypomnijmy w tym miejscu, że posiadając prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, w myśl zmian dokonanych w połowie 2014 roku, kierowcy mogą prowadzić jednoślady z silnikiem do 125 cm sześc. pojemności skokowej, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg.

Nowe zasady, które dotyczą motocykli trójkołowych, mają z założenia ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, które nie mogą przystąpić do egzaminu na „motocyklowe” prawo jazdy kategorii A.

Obecnie, zgodnie z art. 125 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, do pojazdów samochodowych zalicza się także motocykl zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności większej niż 50 cm sześc., dwukołowy lub z bocznym wózkiem, a także pojazdy trójkołowe o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

REKLAMA

Obowiązujące przepisy pozwalają kierować trójkołowymi motocyklami kierowcom z prawem jazdy kategorii A, mającym ponad 21 lat. Z kolei posiadacze uprawnień dla kategorii A1 i A2 mogą prowadzić motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW.

Skala tematu trójkołowców nie jest na razie w Polsce znacząca, bo według informacji Ministerstwa Infrastruktury, w tej chwili w kraju, na blisko 1,4 zarejestrowanych motocykli jest zaledwie około 600 „trajek”. Przepisy, które wejdą w życie po pokonaniu wszystkich etapów legislacyjnych, mogą ten stan rzeczy znacząco zmienić.

Pozytywnie na ten temat wypowiadają się środowiska zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych. W ich mniemaniu są to zmiany na lepsze, bo zwiększą mobilność kierowców, którzy dotknięci są kalectwem.

Zobacz też: Za brak dowodu rejestracyjnego nie zapłacisz mandatu

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij