Nowe, wyższe mandaty uchwalone. Nowa data wejścia w życie

Sejm uchwalił nowelizację przepisów, która zaostrza kary dla kierowców za wykroczenia drogowe. Wyższe mandaty i grzywny mają już niebawem wejść w życie.

Mandat karny Motor-Presse Polska

Podczas piątkowego posiedzenia zdecydowaną większością głosów Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zaostrza mandaty i kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Za przyjęciem ustawy było aż 390 posłów, a przeciw 18. Kolejnych 27 wstrzymało się od głosu w tej sprawie. Wcześniej odrzucone zostały niektóre poprawki, które zgłaszały różne ugrupowania, w tym m.in. poprawka mająca wprowadzić możliwość orzekania kary w wysokości czterokrotnego przeciętnego wynagrodzenia czy też umożliwiającą obniżenie kary za wykroczenie o 30 proc. w razie jej terminowego opłacenia. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Wyższe mandaty – od kiedy?

Zacznijmy od tego, że nowe, wyższe mandaty i kary dla kierowców wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku, a nie jak wcześniej zapowiadano od 1 grudnia 2021 roku.

Nowy taryfikator – przyjęte poprawki

W stosunku do pierwotnego projektu nowelizacji wiele w toku prac legislacyjnych uległo zmianie. W tym choćby wysokości niektórych kar i mandatów. W ramach zgłoszonych i przegłosowanych poprawek do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. złotych dodano niewskazanie uprawnionemu organowi, komu został w danym czasie powierzony pojazd.

W toku posiedzeń podkomisji sejmowych obniżone zostały wcześniej kary, m.in. z 1500 zł na 800 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h.

REKLAMA

REKLAMA

Mandat karny auto motor i sport
Mandat karny, fot. Michał Szymaczek

Nowy taryfikator – co się zmieni?

W myśl szykowanych na 1 stycznia 2022 roku zmian:

  • Podwyższona zostanie maksymalna wysokość grzywny – z 5 tys. do 30 tys. złotych.
  • Zwiększona zostanie ponadto wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6 tys. zł.
  • Nowym rozwiązaniem jest kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni.

Wśród nowości mamy także karę grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania i taki sam zakres, a także karę aresztu lub ograniczenia wolności dla sprawcy, który prowadził bez uprawnień lub pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Dostanie się także kierowcom prowadzącym pod spożyciu alkoholu – ich czeka grzywna minimum 3 tys. złotych. Tyle samo grozić będzie za nieustąpienie pieszemu czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych tudzież jazdę po chodniku w przypadku, gdy sprawca był już w ciągu dwóch ostatnich lat skazany za dane wykroczenia. W przypadku kierowców popełniających powyższe wykroczenia po raz pierwszy, mandat wyniesie do 1,5 tys. złotych.

Punkty karne – więcej i na dłużej

Nowelizacja przewiduje, że za określone wykroczenia kierowca otrzyma nie 10, a nawet 15 punktów za niektóre wykroczenia. Do tego punkty karne kasowane będą nie po roku, a po dwóch latach od wykroczenia, a kursy reedukacyjne, kasujące częściowo punkty karne, zostaną zlikwidowane.

Więcej szczegółów planowanych przepisów podawaliśmy niedawno w artykule, ale pełny zakres tych zmian podamy po zatwierdzeniu ich przez Senat i po podpisaniu ich przez prezydenta. Wtedy bowiem kształt będzie ostateczny. Planowany termin wprowadzenia zmian w życie to 1 stycznia 2022 roku.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA