[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Nowe zasady redukcji punktów karnych znów przesunięte

Ministerstwo Cyfryzacji rozważa przesunięcie terminu wejścia w życie rozbudowanej ewidencji kierowców - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Kontrola policji Kontrola policji, fot. Shutterstock

Jak informuje we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita", zaostrzenie zasad redukcji punktów karnych czy surowsze przepisy w okresie próbnym mają znów być przesunięte w czasie. To już... piąty raz, kiedy zmienia się termin wprowadzenia zmian. Pierwotnie miały obowiązywać już od stycznia 2013 roku.

Prawdopodobnie powodem odłożenia w czasie uruchomienia nowej bazy Centralnej Ewidencji Kierowców, będącej częścią nowej bazy CEPiK 2.0, są problemy i złe doświadczenia związane z wprowadzeniem nowej bazy CEP jesienią zeszłego roku. Teraz ministerstwo chce być przygotowane w stu procentach.

Zamiast 4 czerwca 2018 roku, zmiany nastąpią w bliżej nieokreślonym terminie. A czy będzie to ostateczny termin, to też nie wiadomo.

REKLAMA

REKLAMA

Przypomnijmy w tym miejscu, co ma się zmienić w przepisach wraz z nadejściem nowej bazy kierowców (czytaj: co miało się zmienić 4 czerwca 2018 roku).

Nowe zasady redukcji punktów karnych

Prawdziwa rewolucja dla kierowców miała nadejść z dniem 4 czerwca 2018 roku. Zmienić się miał przede wszystkim sposób naliczania i likwidacji punktów karnych, a świeżo upieczeni kierowcy mieli zostać objęci okresem próbnym.

Jaki system obowiązuje obecnie? Teraz, po uzyskaniu łącznie 24 punktów karnych, nazbieranych przez okres 12 miesięcy, kierowca traci uprawnienia i może je odzyskać tylko poprzez ponowne odbycie egzaminu państwowego.

Wcześniej jednak, wiedząc że zbliża się do górnej granicy 24 punktów, a w przypadku kierowców z mniej niż rocznym stażem - 20 punktów, może raz na sześć miesięcy skorzystać z możliwości zredukowania części konta punktowego.

Trzeba w tym celu zapisać się na nieobowiązkowy i płatny kurs reedukacyjny, na którym m.in. omawiane są przepisy, a także prezentowane są drastyczne efekty zbyt szybkiej jazdy, czy jazdy pod wpływem alkoholu. Kurs trwa kilka godzin i kosztuje około 300 złotych.

REKLAMA

Po zmianach kierowca będzie nadal "zbierał" punkty za wykroczenia, ale kiedy na koncie będzie ich 24, nie straci on automatycznie prawa jazdy.

Po zdobyciu w ciągu roku 24 punktów karnych, zostanie skierowany na - tym razem już obowiązkowy - kurs. Kurs taki trwać będzie nie kilka godzin, a raczej dni, bo jest to łącznie 28 godzin. To przekłada się na około 4-5 dni, a koszt wynieść ma około 500 złotych.

Co jeśli kierowca nie stawi się na szkoleniu? To proste - z miejsca straci uprawnienia.

Kiedy jeszcze stracić można prawo jazdy? Utrata prawa jazdy nastąpi również wtedy, kiedy po zaliczeniu kursu, jego uczestnik nie przedstawi w urzędzie czy starostwie odpowiedniego zaświadczenia o ukończeniu kursu. A ma na to aż sześć tygodni.

REKLAMA

REKLAMA

Co z punktami po zaliczeniu kursu?

Po odbyciu obowiązkowego kursu, punkty na koncie kierowcy zostaną skasowane. A raczej lepszym określeniem byłoby "uśpione". Nie oznacza to bowiem bezkarności kierowcy, bo w tej chwili uruchomiony zostanie dla niego aż pięcioletni okres próbny. Ma on być niejako batem na notorycznych piratów drogowych.

Co oznacza okres próbny? Oznacza tyle, że jeżeli w ciągu kolejnych pięciu lat kierowca ponownie przekroczy liczbę 24 punktów, straci uprawnienia i wtedy nie pomoże już kurs. Prawo jazdy będzie mógł odzyskać dopiero w wyniku pozytywnego zaliczenia państwowego egzaminu.

To nie koniec, bo po ponownym podejściu do egzaminu państwowego, taki kierowca - bez względu na wcześniejszy staż za kółkiem - zostanie objęty 2-letnim okresem próbnym, jak każdy świeżo upieczony kierowca.

REKLAMA

Okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców

Dwuletni okres próbny obejmie zarówno tych, którzy po raz pierwszy zdobywają uprawnienia, jak i tych, którzy wcześniej je utracili i ubiegają się o nie ponownie. W tym czasie, kierowca jest zobowiązany:

  • między czwartym a ósmym miesiącem odbyć kurs doszkalający z bezpieczeństwa ruchu drogowego i szkolenie praktyczne z zagrożeń w ruchu drogowym. Kurs ten obejmie szkolenie w ośrodku WORD - 2 godziny teorii i jedną praktyki w ośrodku doskonalenia jazdy
  • przez pierwszych osiem miesięcy jeździć z zielonym listkiem naklejonym na szybę

Kursy doszkalające będą obowiązkowe i płatne. Koszty nie mogą przekroczyć 100 zł za teorię i 200 zł za szkolenie praktyczne. Nie stawiając się przed upływem ośmiu miesięcy na kursie, kierowca utraci świeżo zdobyte prawo jazdy.

Co więcej, przez te pierwszych osiem miesięcy kierowców obowiązywać będą restrykcyjne ograniczenia prędkości - 50 km/h w terenie zabudowanym również w nocy, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na drodze ekspresowej i autostradzie.

Jeżeli w czasie dwuletniego okresu próbnego kierowca popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, prawo jazdy zostanie cofnięte.

Pierwszych osiem miesięcy to również okres, w którym nie można podjąć pracy zawodowego kierowcy ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu samochodem kategorii B.

Przedłużenie okresu próbnego

Jeśli w ciągu dwóch lat okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata, kierowca zostanie skierowany na badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny z bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij