REKLAMA

Nowe znaki na polskich drogach

Na polskich drogach już niebawem spotkamy nowe znaki, oznaczające strefę czystego transportu i jej koniec. Ich zignorowanie grozi mandatem do 500 złotych.

Strefa czystego transportu - nowe znaki Materiały prasowe
Strefa czystego transportu - nowe znaki, fot. MI

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekty nowych znaków drogowych, które z kolei wprowadzone będą w związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Na razie nie zostały jeszcze nigdzie zamontowane, ale jako pierwsze pojawić się mają na krakowskim Kazimierzu.

Nowe przepisy, zgodne z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, wprowadzają znaki D-54 i D-55, służące do oznaczania granic strefy czystego transportu.

Znak D-54 opisany jest jako „strefa czystego transportu”, natomiast znak D-55, jak się nietrudno domyślić, to „koniec strefy czystego transportu”. Co to w praktyce oznacza i kto może do takiej strefy wjechać?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nową ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych większe miasta (powyżej 100 tys. mieszkańców) będą mogły tworzyć strefy czystego transportu, a więc obszary, do których wjazd będzie bezpłatny jedynie dla samochodów o napędzie elektrycznym, elektrycznym-wodorowym lub zasilane gazem ziemnym.

Dla takich pojazdów, które będą się mogły bezpłatnie poruszać po strefie, przewidziano naklejki, a po roku 2020 auta takie rozpoznamy po innych, specjalnych tablicach rejestracyjnych. Co ciekawe, nie przewidziano naklejek, a więc i przywilejów, dla pojazdów hybrydowych typu plug-in, nie mówiąc już o „zwykłych” hybrydach.

Dla pozostałych pojazdów, których w Polsce jest obecnie miażdżąca większość, ustawa przewiduje możliwość wprowadzenia płatnych stref czystego transportu. Wjazd będzie płatny w przedziale godzin od 9 do 17. Cena jednej godziny postoju, zgodnie z założeniami ustawy, nie może przekroczyć 2,5 zł.

REKLAMA

Jakie kary grożą za zlekceważenie nowego oznakowania? Otóż mandat za to wykroczenie wynieść może nawet do 500 złotych.

Równocześnie w życie weszły przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych i warunków ich umieszczania na drogach, które określa wymagania techniczne (m.in. konstrukcję) oraz warunki umieszczania nowych znaków.

Co więcej, przepisy tego rozporządzenia określają sposób oznaczania znakami pionowymi i poziomymi stanowisk postojowych dla pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych gazem ziemnym, które bezpłatnie wjechać mogą do strefy czystego transportu.

REKLAMA

REKLAMA

Jak będą wyglądać nalepki?

Nalepki będą różnić się kolorem i oznaczeniem literowym, a ich umiejscowienie to prawy dolny róg szyby, obok nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Odpowiednie, inne oznaczenie trafi do autobusów przystosowanych do zasilania gazem - LPG, CNG lub LNG.

Oznaczenie autobusów zasilanych gazemmateriały prasowe
Oznaczenie autobusów zasilanych gazem, fot. MI/RCL
  • I tak, samochody zasilane wodorem - jak na przykład Toyota Mirai - których obecnie w Polsce praktycznie nie ma, oznaczone zostaną zieloną nalepką z symbolem H.

Oznaczenie samochodu na wodórmateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na wodór (H), fot. MI/RCL
  • Pojazdy elektryczne to niebieskie tło i litery EE.

Oznaczenie samochodu elektrycznegomateriały prasowe
Oznaczenie samochodu elektrycznego (EE), fot. MI/RCL
  • Dalej mamy brązową nalepkę z symbolem CNG dla aut na sprężony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na sprężony gaz ziemnymateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na sprężony gaz ziemny (CNG), fot. MI/RCL
  • Wreszcie fioletową nalepkę LNG, dla aut na skroplony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na skroplony gaz ziemnymateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na skroplony gaz ziemny (LNG), fot. MI/RCL

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA