[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Nowe znaki na polskich drogach

Na polskich drogach już niebawem spotkamy nowe znaki, oznaczające strefę czystego transportu i jej koniec. Ich zignorowanie grozi mandatem do 500 złotych.

Strefa czystego transportu - nowe znaki Strefa czystego transportu - nowe znaki, fot. MI

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekty nowych znaków drogowych, które z kolei wprowadzone będą w związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Na razie nie zostały jeszcze nigdzie zamontowane, ale jako pierwsze pojawić się mają na krakowskim Kazimierzu.

Nowe przepisy, zgodne z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, wprowadzają znaki D-54 i D-55, służące do oznaczania granic strefy czystego transportu.

Znak D-54 opisany jest jako „strefa czystego transportu”, natomiast znak D-55, jak się nietrudno domyślić, to „koniec strefy czystego transportu”. Co to w praktyce oznacza i kto może do takiej strefy wjechać?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nową ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych większe miasta (powyżej 100 tys. mieszkańców) będą mogły tworzyć strefy czystego transportu, a więc obszary, do których wjazd będzie bezpłatny jedynie dla samochodów o napędzie elektrycznym, elektrycznym-wodorowym lub zasilane gazem ziemnym.

Dla takich pojazdów, które będą się mogły bezpłatnie poruszać po strefie, przewidziano naklejki, a po roku 2020 auta takie rozpoznamy po innych, specjalnych tablicach rejestracyjnych. Co ciekawe, nie przewidziano naklejek, a więc i przywilejów, dla pojazdów hybrydowych typu plug-in, nie mówiąc już o „zwykłych” hybrydach.

Dla pozostałych pojazdów, których w Polsce jest obecnie miażdżąca większość, ustawa przewiduje możliwość wprowadzenia płatnych stref czystego transportu. Wjazd będzie płatny w przedziale godzin od 9 do 17. Cena jednej godziny postoju, zgodnie z założeniami ustawy, nie może przekroczyć 2,5 zł.

REKLAMA

Jakie kary grożą za zlekceważenie nowego oznakowania? Otóż mandat za to wykroczenie wynieść może nawet do 500 złotych.

Równocześnie w życie weszły przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych i warunków ich umieszczania na drogach, które określa wymagania techniczne (m.in. konstrukcję) oraz warunki umieszczania nowych znaków.

Co więcej, przepisy tego rozporządzenia określają sposób oznaczania znakami pionowymi i poziomymi stanowisk postojowych dla pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych gazem ziemnym, które bezpłatnie wjechać mogą do strefy czystego transportu.

REKLAMA

REKLAMA

Jak będą wyglądać nalepki?

Nalepki będą różnić się kolorem i oznaczeniem literowym, a ich umiejscowienie to prawy dolny róg szyby, obok nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Odpowiednie, inne oznaczenie trafi do autobusów przystosowanych do zasilania gazem - LPG, CNG lub LNG.

Oznaczenie autobusów zasilanych gazem, fot. MI/RCL

  • I tak, samochody zasilane wodorem - jak na przykład Toyota Mirai - których obecnie w Polsce praktycznie nie ma, oznaczone zostaną zieloną nalepką z symbolem H.

Oznaczenie samochodu na wodór (H), fot. MI/RCL

  • Pojazdy elektryczne to niebieskie tło i litery EE.

Oznaczenie samochodu elektrycznego (EE), fot. MI/RCL

  • Dalej mamy brązową nalepkę z symbolem CNG dla aut na sprężony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na sprężony gaz ziemny (CNG), fot. MI/RCL

  • Wreszcie fioletową nalepkę LNG, dla aut na skroplony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na skroplony gaz ziemny (LNG), fot. MI/RCL

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij