REKLAMA

Nowe znaki na polskich drogach

Polskie drogi słyną z dużego zagęszczenia znaków drogowych, a teraz dojdzie kilka kolejnych oznaczeń. Te mogą się jednak okazać bardzo przydatne.

Autostrada Shutterstock
Autostrada, fot. Shutterstock

Ministerstwo Infrastruktury ruszyło z pracami związanymi z nowelizacją „rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach”.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

W dużym skrócie chodzi o to, że na polskich drogach pojawi się kilka nowych oznaczeń. Wśród nich m.in. możliwość informowania kierowców o najbliższej stacji paliw, co jest przydatne na autostradach i drogach ekspresowych. Pojawi się też informacja o odległości do węzła drogowego na drodze ekspresowej – na wzór tego, który obecnie zamieszczany jest na autostradach. Będzie także nowe oznaczenie miejskich stref parkowania.

Poniżej zamieszczamy wyjaśnienie nowych znaków i oznaczeń.

D-34b „zbiorcza tablica informacyjna”

Znak D-34b „zbiorcza tablica informacyjna”Materiały prasowe
D-34b „zbiorcza tablica informacyjna”

Znak D-34b informuje o znajdujących się przy drodze obiektach dla podróżnych. Zmiana umożliwi informowanie, za pomocą odpowiedniej tabliczki pod znakiem D-34b, o odległości do kolejnej stacji paliwowej, co jest istotne dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami.

 

D-44a „śródmiejska strefa płatnego parkowania”

D-44a „śródmiejska strefa płatnego parkowania”Materiały prasowe
Znak D-44a „śródmiejska strefa płatnego parkowania”

Znak ten oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Wprowadzenie tego znaku wynika z nowelizacji ustawy o drogach publicznych, umożliwiającej tworzenie śródmiejskich stref płatnego parkowania.

F-14d–f tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej

F-14f - tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowejMateriały prasowe
F-14f - tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej

Znaki te informują o zbliżaniu się do początku pasa prowadzącego do wyjazdu z drogi ekspresowej (pasa wyłączania). Tablice wskaźnikowe będą umieszczane w odległości 300 m, 200 m i 100 m przed pasem wyłączania (znaki F-14d, F-14e, F-14f).

Dotychczas takie znaki (oznaczenie F-14a–c) były przewidziane jedynie dla autostrad. Tymczasem dróg ekspresowych przybywa w dużym tempie i takie oznakowanie zjazdów pomoże kierowcom w orientacji na trasie.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Co poza tym? Doprecyzowane zostaną również zasady umieszczania i oznakowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących w pasie drogi publicznej. Projekty rozporządzeń przewidują możliwość umieszczania znaków D-51 „automatyczna kontrola prędkości” i D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” na tle folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej.

Projekty tych rozporządzeń zostały przekazane 14 września 2020 r. do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Czekamy zatem na dalsze etapy procesu legislacyjnego, o czym będziemy informować na bieżąco.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA