Nowe znaki na polskich drogach – co oznaczają?

Od 2 grudnia na polskich drogach pojawiły się nowe znaki D-23b oraz D-23c. Mają one informować o najbliższych punktach ładowania dla aut elektrycznych.

Ładowanie samochodu elektrycznego fot. Michał Szymaczek
Ładowanie samochodu elektrycznego

W rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych pojawiły się dwa nowe znaki:

  • D-23b „stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych”
  • D-23c „punkt ładowania pojazdów elektrycznych”

Jak wyglądają i co oznaczają nowe znaki?

Znak D-23b „stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych” wskazuje stację paliw wyposażoną w punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Co więcej, nowe przepisy dopuszczają również umieszczenie w dolnej części tego znaku umieszczenie dodatkowych oznaczeń dla paliw alternatywnych, jak LPG, CNG, LNG, H2 – wodór.

Znak D-23bfot. materiały prasowe
Znak D-23b „stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych”

Znak D-23c „punkt ładowania pojazdów elektrycznych” wskazuje punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Znak D-23cfot. materiały prasowe
Znak D-23c „stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych”

Dodajmy, że z inicjatywą wprowadzenia nowych znaków D-23b oraz D-23c wyszło Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Przepisy, które wchodzą w życie 2 grudnia, zmieniają również sposób oznaczania miejsc parkingowych przeznaczonych na postój EV podczas ładowania.

– Wprowadzenie nowych znaków ma istotne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze i najważniejsze, kierowcy samochodów elektrycznych zostaną poinformowani o lokalizacji najbliższego punktu ładowania, co zwiększy komfort i ułatwi pokonywanie dłuższych podróży za kierownicą pojazdów zeroemisyjnych. Po drugie, nowe znaki zwiększą świadomość innych kierowców, którzy często nie wiedzą, że takie stacje w Polsce funkcjonują już od dawna, a ich liczba powoli zbliża się do 2 tys. To pozwoli przekonać do elektromobilności część potencjalnych nabywców samochodów elektrycznych, którzy mają obawy co do możliwości naładowania takiego pojazdu – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Jak podaje PSPA, nowe przepisy wprowadzają także inne ważne zmiany. W przypadku miejsc przeznaczonych na postój pojazdów elektrycznych wyłącznie na czas ładowania, pod znakiem D-18 (znak Parking) będzie umieszczać się tabliczkę z napisem „EV ładowanie”. Jak przewidują wprowadzane regulacje, na tabliczce pod znakiem D-18 napis „EV” będzie umieszczany w wierszu górnym a napis „ładowanie” w wierszu dolnym.

Przepisy dopuszczają również umieszczenie na tej tabliczce dodatkowej informacji o maksymalnym czasie postoju, np. „do 30 min”. Napis „EV” będzie mógł być również umieszczany na kopertach namalowanych na powierzchni drogi w celu wyznaczenia miejsca postojowego dla samochodów elektrycznych.

– Rząd uwzględnił postulaty branży i zdecydował o zastąpieniu symbolu „EE” symbolem „EV”, który stanowi skrót od angielskiego electric vehicle i jest powszechnie stosowany w wielu krajach europejskich, zarówno w języku potocznym, jak i do wyróżniania ładowarek oraz miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych. To krok w dobrym kierunku, ponieważ prowadzi do ujednolicenia oznakowania infrastruktury ładowania w państwach członkowskich UE, a skrót „EV”, w odróżnieniu od „EE”, jest intuicyjnie rozpoznawany przez kierowców samochodów elektrycznych – podsumowuje Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

REKLAMA