REKLAMA

Nowoczesna broń do walki z piratami drogowymi

Polska policja drogowa otrzymała nowoczesny sprzęt do walki z piratami drogowymi. Nazywa się TruCAM i pozwala na skuteczne rejestrowanie wykroczeń.

Radar TruCAM policja.pl
Radar TruCAM, fot. policja.pl

Na początek 30 nowoczesnych laserowych urządzeń TruCAM do pomiaru prędkości samochodów otrzymała śląska drogówka. Przekazanie sprzętu odbyło się w minionym tygodniu, podczas briefingu prasowego Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z Komendą Miejską Policji w Katowicach.

Urządzenia TruCAM umożliwiają nie tylko pomiar, ale też po raz pierwszy w przypadku tego typu urządzeń, stosowanych przez polską policję, rejestrację obrazu. Winowajca zostanie zarejestrowany na urządzeniu, co pozwoli uniknąć  wątpliwości, jakich do tej pory nie brakowało.

Dzięki temu, że laserowy radar daje możliwość wykonania zdjęcia mierzonego pojazdu, każdy kierowca będzie mógł zobaczyć wynik prędkości wraz z dokumentującymi to wszystko filmem i zdjęciami swojego pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Radar TruCAM policja.pl
Radar TruCAM, fot. policja.pl

Urządzenie było skutecznie testowane podczas ogólnopolskiej akcji "Prędkość", jaka miała miejsce na polskich drogach w miniony weekend. Przykładowo, w Kłobucku, w ciągu jednego dnia zatrzymano 38 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Jeden z nich jechał o 64 km/h za szybko w terenie zabudowanym, za co dostał 10 punktów karnych, 500 złotych mandatu i zatrzymanie uprawnień na trzy miesiące.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego miernika prędkości TruCAM, policjanci ruchu drogowego mogą nie tylko robić zdjęcia samochodów, ale także ujawniać wykroczenia bez konieczności zatrzymywania kierowcy. Takie rozwiązanie umożliwia pomiar prędkości na drogach o kilku pasach ruchu w jednym kierunku oraz w miejscach, gdzie nie jest możliwe zatrzymanie pojazdu.

REKLAMA

Radar TruCAM policja.pl
Radar TruCAM, fot. policja.pl

Jak twierdzi policja, pozwala to na skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi, a co za tym idzie, ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Poza samą prędkością, uwiecznienie kierowcy na zdjęciu wysokiej rozdzielczości (wykonywane gdy samochód zbliży się na około 70 metrów) pozwoli wykryć inne wykroczenia, jak niezapięcie pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu podczas jazdy czy przewożenie dzieci bez fotelika.

To również skuteczna broń na kierowców jednośladów, bo urządzenie dysponuje trybem motocyklowym. Po zmierzeniu prędkości policjant może wykonać zdjęcie tyłu motocykla, uwieczniając tablice rejestracyjne i dodatkowo zmierzyć prędkość oddalającego się jednośladu.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA