Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowoczesne systemy w Skodzie Octavii

Wyświetlacz typu head-up, innowacyjne systemy informacyjno-rozrywkowe oraz najnowsze systemy asystujące to elementy, które spotkamy w nowej generacji Skody Octavii. Jak działają?

Skoda head-up display fot. materiały prasowe
Skoda head-up display

Debiutujący w Skodzie Octavii wyświetlacz typu head-up, system Infotainment z 10-calowym wyświetlaczem oraz systemy asystujące – najnowsza Skoda Octavia czwartej generacji łączy w sobie nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym obsługa samochodu jest bardziej intuicyjna, a jazda nim bezpieczna.

– Nowa Octavia jest jeszcze bardziej cyfrowa, rozwinięta pod względem łączności i intuicyjna. Czwarta generacja naszego bestsellera jest wyposażona w całkowicie nowe systemy Infotainment, które oferujemy w tej konfiguracji po raz pierwszy w Skodzie. Ta najnowocześniejsza technologia, zapewniająca jeszcze większą funkcjonalność i innowacyjną koncepcję obsługi, jest dużym krokiem naprzód w stosunku do poprzedniej generacji i przyczynia się do jeszcze bezpieczniejszej i wygodniejszej jazdy – wyjaśnia Reiner Katzwinkel, dyrektor ds. rozwoju elektryki i elektroniki Skoda Auto.

Centralne wyświetlacze, zmieniony cyfrowy zestaw wskaźników z nowymi układami i opcjonalny wyświetlacz typu head-up, który debiutuje w nowej generacji modelu Octavia sprawiają, że kierowca zawsze ma optymalny przegląd wszystkich istotnych informacji. Z kolei system antykolizyjny, asystent skrętu czy system ostrzegania przy wysiadaniu, zwiększają bezpieczeństwo podróżujących.

Nowoczesne systemy Infotainment i najlepsza łączność

Nowa generacja modelu Octavia jest zawsze online dzięki wbudowanej karcie eSIM. W modelu dostępne są trzy systemy Infotainment z ekranami dotykowymi o przekątnej do 10 cali. Najnowsze systemy multimedialne Columbus, Swing i Bolero (dostępny od końca 2020 roku) wykorzystują technologię SmartLink do nawiązania połączenia ze smartfonem poprzez systemy Apple iOS lub Android. Po jednorazowej konfiguracji urządzenie mobilne automatycznie łączy się z samochodem, gdy tylko się w nim znajdzie. Za pomocą technologii Android Auto, Apple CarPlay i MirrorLink wybrane aplikacje na smartfony wyświetlają się na centralnym ekranie Skody Octavia.

System multimedialny Columbus ma 10-calowy ekran i może wyświetlać mapy w jeszcze większej dokładności niż Virtual Cockpit. Funkcją sterować można za pomocą nowego suwaka dotykowego znajdującego się u dołu ekranu. Suwak służy również do regulacji głośności. Pokrętła, suwak i przyciski na wielofunkcyjnej kierownicy sprawiają, że kierowcy modelu Octavia mogą obsługiwać funkcje systemu Infotainment w sposób bardzo komfortowy.

Debiut wyświetlacza head-up

Wyświetlacz head-up wykorzystuje jednostkę obrazującą, która tworzy cyfrowe obrazy w oparciu o dane do wyświetlenia, takie jak prędkość, wskazówki nawigacyjne, wykryte znaki drogowe i włączone systemy wspomagania kierowcy. Tworzone obrazy są wyświetlane za pomocą modułu optycznego bezpośrednio na przedniej szybie przed kierowcą. Umożliwia to odczyt informacji bez odrywania wzroku od drogi. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Z dokładnym sposobem działania wyświetlacza oraz zakresem funkcji w nim dostępnych można zapoznać się w poniższym filmie.

Liczne nowe systemy bezpieczeństwa

Najnowsza Octavia wprowadziła nowe rozwiązania w systemach bezpieczeństwa. Jednym z nich jest system antykolizyjny COLLISSION AVOIDANCE ASSIST, który wspiera kierowcę aktywnie zwiększając moment skrętu w razie bezpośredniego zagrożenia kolizją z pieszym, rowerzystą lub innym pojazdem poprzez manewr kontrolowanego omijania.

Z kolei system ostrzegania przy wysiadaniu EXIT WARNING informuje wysiadających o zbliżaniu się z tyłu innego pojazdu lub rowerzysty przy otwieraniu drzwi samochodu. Kolejne nowe funkcje to asystent skrętu TURN ASSIST oraz LOCAL TRAFFIC WARNING informujący o ruchu lokalnym, ostrzegający o zatrzymaniu ruchu w bezpośrednim otoczeniu pojazdu, np. przy dojeżdżaniu do zatoru drogowego.

zobacz galerię

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

SUV-y są modne i całkiem praktyczne, ale nie wszyscy przecież chcą jeździć SUV-ami. Nie mniej stylowe, a równie uniwersalne może być kombi z podwyższonym prześwitem – takie jak Octavia Scout czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

Skoda już od 17 lat współpracuje z TOPR-em i dostarcza ratownikom samochody. Tym razem, po raz pierwszy, trafiły do nich auta o napędzie elektrycznym – Skody Enyaq iV. czytaj dalej >>

REKLAMA