Nowy Ford EcoSport nadchodzi

Ford zaprezentował europejską wersję modelu EcoSport. Kompaktowy SUV ma m.in. odświeżony wygląd i nowe silniki pod maską.

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Oficjalna premiera nowego Forda EcoSport będzie mieć miejsce już za kilkanaście dni, podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Producent już teraz dzieli się jednak zdjęciami i podstawowymi danymi dotyczącymi EcoSporta.

EcoSport, który na polskim rynku zadebiutuje pod koniec roku, ma odświeżone nadwozie, o bardziej wyrazistej stylistyce. Producent proponuje 12 kolorów nadwozia i więcej opcji personalizacji - w tym opcjonalne, kontrastujące malowanie dachu obejmujące również słupki drzwiowe do wysokości dolnej linii okien bocznych, spojler dachowy i lusterka boczne.

REKLAMA

Ford EcoSport
Ford EcoSport

We wnętrzu poprawiono jakość materiałów i wykończenia. Wśród opcji wyposażenia znajdą się w nim m.in. 8-calowy ekran dotykowy LCD (w tańszych wersjach będzie to 4,2 oraz 6,5 cala), system audio Premium B&O PLAY, ogrzewana kierownica i sprytne rozwiązania dotyczące przewozu ładunków, w tym regulowana wysokość podłogi bagażnika.

REKLAMA

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Nieduży SUV Forda będzie ponadto wyposażony w systemy wspomagające kierowcę, w tym w system łączności SYNC 3, tempomat z regulowanym ogranicznikiem prędkości oraz w tylną kamerę cofania.

Nowy Ford Ecosport będzie po raz pierwszy dostępny z systemem napędu wszystkich kół Ford Intelligent All Wheel Drive, dzięki czemu poprawią się jego własności jezdne zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Napęd ten dostępny będzie z nowym dieslem 1,5.

REKLAMA

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Sercem samochodu będzie m.in. wspomniany wyżej nowy silnik Diesla EcoBlue o pojemności 1,5 litra, współpracujący z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. Generuje on moc maksymalną 125 KM, przy maksymalnym momencie obrotowym sięgającym 300 Nm. Średnie spalanie ma w tej wersji wynosić 4,5 l/100 km.

Poza tą jednostką, dostępną później także w wersji z napędem na jedną oś, w ofercie znajdzie się słabsza, 100-konna odmiana.

REKLAMA

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Jeśli chodzi o silniki benzynowe, klienci będą mogli wybrać jedną z trzech wersji mocy motoru 1,0 EcoBoost - 100, 125 lub 140 KM. Wszystkie zostaną sparowane z sześciobiegową przekładnią manualną, a wersja 125-konna ponadto z 6-stopniowym automatem.

Po raz pierwszy dostępna będzie też usportowiona wersja samochodu EcoSport ST‑Line, którą stworzono, inspirując się pojazdami przygotowanymi przez dział Ford Performance.

REKLAMA

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Produkcją nowego EcoSporta na rynku europejskie zajmuje się fabryka Forda w Craiova, w Rumunii, gdzie w przygotowanie jego produkcji zainwestowano 200 milionów euro.

Do salonów sprzedaży auto trafi jeszcze w tym roku, dołączając do innych europejskich modeli SUV Forda - Edge i Kuga. Inny nowy model, dla którego inspiracją były samochody SUV - crossover Fiesta Active, trafi do sprzedaży w Europie w przyszłym roku.

REKLAMA