REKLAMA

Nowy Ford Fiesta ST - trzy rasowe cylindry

Ford Fiesta ST ma teraz pod maską trzycylindrowy silnik EcoBoost 1.5, który oferuje 200 KM maksymalnej mocy. Ostra Fiesta kryje też sporo technicznych ciekawostek.

Ford Fiesta ST
Ford Fiesta ST
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 59 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Ford zrobił małą rewolucję pod maską nowej Fiesty ST. Do tej pory pracował tam silnik 1.6 o mocy 182 KM, a dopiero topowa wersja ST200 oferowała 200 KM maksymalnej mocy. W nowym modelu pojawiła się mniejsza konstrukcja EcoBoost 1.5, składająca się z trzech "garów".

REKLAMA

Inżynierowie zadbali o to, żeby zrekompensować utratę jednego cylindra wyższą mocą i osiągami. Nowa konstrukcja oferuje 200 KM maksymalnej mocy przy 6000 obr./min i 290 Nm maksymalnego momentu obrotowego od 1600 do 4000 obr./min.

Mała Fiesta rozpędza się o 0 o 100 km/h w 6,5 sekundy, osiągając maksymalną prędkość 232 km/h.

Podczas spokojnej jazdy silnik EcoBoost potrafi dezaktywować jeden cylinder i pracować na dwóch, co z pewnością wpłynie na zużycie paliwa.

REKLAMA

REKLAMA

Ford Fiesta ST
Ford Fiesta ST

Oprócz zmiany silnika pojawiło się kilka modyfikacji w wyglądzie zewnętrznym. Nowa Fiesta ST otrzymała jeszcze bardziej agresywny wygląd. Do tego na pokładzie pojawił się system multimedialny Sync3 z dużym, 8-calowym ekranem dotykowym, dostępny w standardzie.

Kierowca może wybierać jeden z trzech trybów jazdy: Normal, Sport, Track. Zmiana ustawień wpływa na reakcję na gaz, układ kierowniczy oraz dźwięk silnika, który jest wspomagany przez system Electronic Sound Enhancement.

REKLAMA

Ford Fiesta ST
Ford Fiesta ST

Nie zabrakło inteligentnych systemów asystujących kierowcę oraz rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo. Wersja ST ma w standardzie sportowe fotele przygotowane przez Recaro.

Nowy Ford Fiesta ST dysponuje poza tym opcjonalnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu (Quaife LSD), poprawiającym przyczepność przednich kół w zakrętach.

Co poza tym? Na przykład chronione patentem sprężyny zawieszenia ze zmiennym kierunkiem działania, które zapewniają łatwiejsze wchodzenie w zakręty i precyzyjniejsze reakcje samochodu.

REKLAMA

REKLAMA

Ford Fiesta ST
Ford Fiesta ST

W nowej Fieście ST dostępna jest też "kontrola startu", która pozwala uzyskiwać najlepsze przyspieszenia przy ruszaniu ze startu stojącego. System zaprojektowany pod kątem łatwości obsługi, włączany jest przez kierowcę za pomocą przycisków sterujących na kierownicy, co uruchamia też wyświetlacz w 4,2-calowym zestawie wskaźników.

REKLAMA

Ford Fiesta ST
Ford Fiesta ST

Przytrzymanie otwartej przepustnicy informuje system, że należy zwiększyć obroty silnika i automatycznie utrzymywać je na granicy dopuszczalnych, co na ekranie wyświetlacza powoduje wypełnianie wskaźnika informującego, kiedy samochód jest gotowy do startu.

Całkowite zwolnienie sprzęgła umożliwia najszybsze ruszenie z udziałem elektronicznego systemu kontroli stabilności (ESC), z kontrolą trakcji, kontrolą wektorowania momentu napędowego i układem kompensacji momentu skręcającego na kierownicy, dzięki odpowiedniej kontroli dostarczanej mocy i momentu obrotowego.

Zobacz także:

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA