Nowy Hyundai i30 – 5 faktów, które trzeba o nim wiedzieć

Kompaktowy Hyundai za chwilę będzie dostępny w salonach. Oto pięć najważniejszych faktów o nowym modelu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 79 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY
  1. I30 nowej generacji bazuje na architekturze poprzednika, ale konstrukcja auta została znacząco zmodyfikowana. Do budowy auta użyto aż o dwa razy więcej stali o wysokiej wytrzymałości niż dotychczas (ciekawostka – Hyundai, jako jedyny producent na świecie, sam wytwarza stal na własne potrzeby). Aż 53% nadwozia wykonano z tego materiału. Dzięki temu auto jest o 28% lżejsze a sztywność jego konstrukcji wzrosła o 22%. To sprawia, że i30 prowadzi się lepiej, mniej pali i jest bardziej bezpieczne.
  2. W gamie debiutuje nowa jednostka benzynowa. Ma pojemność 1.4, 140 KM mocy i 242 Nm maksymalnego momentu obrotowego (przy 1500 obr/min) a swoje walory zawdzięcza turbosprężarce. Z tym silnikiem i30 potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h poniżej 9 sekund. Wg producenta auto spala średnio 5,5 l/100 km. Według nas, po pierwszych kilometrach spędzonych w aucie z tym silnikiem w realnych warunkach trzeba dodać do tego około 2 litry na setkę.
  3. Już w podstawowej wersji i30 jest znakomicie wyposażona. Oprócz elektrycznie sterowanych szyb, manualnej klimatyzacji czy tempomatu kierowca ma do dyspozycji reflektory z funkcją automatycznego przełączania z drogowych na mijania, system utrzymania auta na pasie ruchu czy funkcję automatycznego hamowania przed przeszkodą (do prędkości 50 km/h).
  4. Podstawowej wersji dmucha w żagle wolnossący silnik 1.4 o mocy 100 KM. Nie jest on może szatanem mocy, ale jego zaletą powinna być długowieczność i stosunkowo niskie koszty ewentualnych napraw oraz mniej części potencjalnie awaryjnych. Wg polskich przedstawicieli Hyundaia to właśnie ta odmiana będzie w Polsce cieszyć się największą popularnością…
  5. … Również ze względu na cenę. 65 700 zł to na pierwszy rzut oka nie jest mało, ale… odsyłamy do punktu 3. Hyundai daje też na i30 5-letnią gwarancję mechaniczną.

Więcej o modelu nowej generacji przeczytacie w marcowym wydaniu auto motor i sport.

REKLAMA
Zobacz także:
REKLAMA