Nowy Jeep Grand Cherokee – wielki SUV, wysoka cena

W Polsce można zamawiać nowego Jeepa Grand Cherokee 4xe, oferowanego w Europie wyłącznie z napędem plug-in hybrid. Cennik otwiera kwota blisko 380 tys. złotych.

Jeep Grand Cherokee 4xe fot. materiały prasowe
Jeep Grand Cherokee 4xe

Piąte generacja Jeepa Grand Cherokee wchodzi do sprzedaży jako wersja 4xe Plug-In Hybrid, bo tylko taka dostępna jest na rynkach europejskich. Wpływa to na cenę, która startuje od 379 000 złotych za model podstawowy w wyposażeniu Limited i z napędem Quadra-Trac. Z kolei po drugiej stronie cennika mamy wariant Summit Reserve z napędem Quadra-Drive II, który kosztuje 460 000 złotych i nietrudno jest tu, dobierając kilka opcji dodatkowych, dobić do pół miliona złotych. Co dostaniemy w zamian?

REKLAMA

Jeep Grand Cherokee 4xefot. materiały prasowe
Jeep Grand Cherokee 4xe

Jeep Grand Cherokee 4xe – terenowa hybryda

Nowy Jeep Grand Cherokee 4xe to pierwszy Grand Cherokee oferujący hybrydowy napęd plug-in (PHEV), który łączy dwa silniki elektryczne i pakiet akumulatorów o napięciu 400 woltów z czterocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 2,0 litra z turbodoładowaniem i ośmiostopniową, automatyczną skrzynią biegów TorqueFlite. Według danych technicznych, zasięg w trybie całkowicie elektrycznym wynosi do 48 km w cyklu mieszanym i do 51 km w cyklu miejskim, ale ważne jest też to, że kierowca ma do dyspozycji pokaźną moc 380 KM i moment obrotowy sięgający 637 Nm. Składa się na to 272 KM od silnika spalinowego i 145 KM generowanych przez motor elektryczny.

Jak na Jeepa przystało, Grand Cherokee ma oferować ponadprzeciętne możliwości jazdy terenowej, z systemem napędu 4x4 Quadra Trac II lub Quadra Drive II z dwubiegową skrzynią rozdzielczą z przełożeniem redukcyjnym 2,72:1. Przełożenie pełzające wynosi z kolei 47.4:1, a maksymalny uciąg to 2300 kg. Cały elektroniczny układ wysokiego napięcia jest odpowiednio uszczelniony i wodoodporny. W Jeepie Grand Cherokee 4xe z certyfikatem Trail Rated głębokość brodzenia wynosi do 61 cm.

Jeep Grand Cherokee 4xefot. materiały prasowe
Jeep Grand Cherokee 4xe

Jeep Grand Cherokee 4xe – wersje wyposażenia

Nowy Jeep Grand Cherokee 4xe jest dostępny w wersjach wyposażenia Limited, Trailhawk, Overland i Summit Reserve.

Limited to wyposażenie obejmujące m.in. 20-calowe koła, reflektory full LED i opcjonalny dwupanelowy panoramiczny szyberdach. Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa to m.in. standardowy system ostrzegania przed kolizją („Full-Speed Collision Warning”), system automatycznego wykrywania pieszych/rowerzystów („Pedestrian/Cyclist Detection”), system wykrywania senności kierowcy („Drowsy Driver”) oraz system „Selec-Terrain” zwiększający przyczepność podczas jazdy terenowej. Wnętrze wyposażono w fotele z tapicerką premium, cyfrowy wyświetlacz TFT o przekątnej ekranu 10,25-cala oraz 10-calowy system multimedialny z nawigacją.

Jeep Grand Cherokee 4xefot. materiały prasowe
Jeep Grand Cherokee 4xe

Overland oferuje większy komfort. 20-calowe, polerowane obręcze kół, układ wydechowy z podwójną końcówką oraz pas przedni i tylny w kolorze nadwozia podkreślają elegancki wygląd zewnętrzny. Wewnątrz z kolei wyróżniają się dwupanelowy panoramiczny szyberdach oferowany w standardzie, wielokolorowe oświetlenie ambientowe oraz fotele pokryte tapicerką ze skóry Nappa.

Trailhawk to z kolei zwiększone możliwości terenowe. Standardowe wyposażenie obejmuje tu zaawansowane systemy i funkcje off-roadowe, w tym: 18-calowe koła z oponami All Terrain jako baza dla napędu Quadra-drive II, tylny elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (eLSD), elektronicznie rozłączany przedni stabilizator, trzy wytrzymałe osłony podwozia oraz zestaw akcesoriów Jeep Offroad. Wnętrze oferuje wentylowane z przodu fotele wykonane ze skóry Capri i zamszu z niebieskimi przeszyciami.

Summit Reserve jest topową wersją gamy Grand Cherokee. Wyróżnia się 21-calowymi, polerowanymi kołami, a w środku elegancką tapicerką foteli i drzwi ze skóry Palermo, akcentami z naturalnego drewna orzecha, 19-głośnikowym systemem audio Mcintosh i 10-calowym ekranem pasażera.

Jeep Grand Cherokee 4xefot. materiały prasowe
Jeep Grand Cherokee 4xe

Jeep Grand Cherokee 4xe – cennik

Nowy Grand Cherokee spodziewany jest w salonach marki w czwartym kwartale 2022 roku. Cennik wygląda następująco:

  • Limited 4WD Quadra-Trac – 379 000 zł
  • Trailhawk 4WD Quadra-Drive II – 398 100 zł
  • Overland 4WD Quadra-Trac – 420 000 zł
  • Summit Reserve 4WD Quadra-Drive II – 460 000 zł
REKLAMA