Nowy Lexus RX L z trzecim rzędem siedzeń

Na wystawie motoryzacyjnej w Los Angeles Lexus zaprezentował model RX L, czyli od dawna oczekiwaną wersję z trzema rzędami foteli.

Lexus RX L
Lexus RX L

Pomimo tego, że Lexus RX L został wydłużony tylko nieznacznie, dzięki pomysłowym rozwiązaniom umożliwia wygodne podróżowanie siedmiu osobom.

REKLAMA

Wprowadzając w 1998 roku model RX, Lexus stworzył zupełnie nowy segment luksusowych SUV-ów. Auto błyskawicznie zyskało ogromną popularność i stało się najchętniej kupowanym modelem marki. Z czasem jednak rynek zaczął się domagać czegoś więcej – wersji z trzema rzędami siedzeń.

REKLAMA

REKLAMA

Lexus RX L
Lexus RX L

Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie model oznaczony jako RX L. Tylna część nadwozia samochodu  została wydłużona o 110 mm, zmieniono także kąt nachylenia tylnej szyby. W ten sposób wewnątrz udało się wygospodarować miejsce dla trzeciego rzędu siedzeń w postaci dzielonej w stosunku 60/40 wygodnej kanapy dla dwóch osób.

Zwiększając kąt nachylenia tylnej szyby uzyskano więcej przestrzeni nad głowami dodatkowych pasażerów, a nieznaczne podniesienie drugiego rzędu foteli zapewniło więcej miejsca dla ich nóg.

REKLAMA

Lexus RX L
Lexus RX L

Łatwy dostęp do tylnych siedzeń zapewnia możliwość odsuwania foteli drugiego rzędu w przód. Pasażerowie wszystkich trzech rzędów są chronieni z boków przez biegnące na całej długości kabiny kurtynowe poduszki powietrzne.

Mimo dodania trzeciego rzędu siedzeń, RX nie został pozbawiony przestrzeni bagażowej – Lexus twierdzi wręcz, że w modelu RX L podłoga bagażnika za oparciami tylnych siedzeń jest dłuższa, niż u konkurencji. W razie potrzeby powiększenia przestrzeni ładunkowej tylne fotele można złożyć za pomocą elektrycznego mechanizmu.

REKLAMA

REKLAMA

Lexus RX L
Lexus RX L

W Los Angeles przedstawiono dwie wersje Lexusa RX L. Model RX 350L napędzany jest 3,5-litrowym benzynowym silnikiem V6 o mocy 294 KM i maksymalnym momencie obrotowym 358 Nm, sprzężonym z ośmiostopniową przekładnią automatyczną. RX 350L dostępny jest również w wersji z napędem na obie osie Dynamic Torque Control AWD.

REKLAMA

Lexus RX L
Lexus RX L

Wersja RX 450hL wyposażona jest w hybrydową jednostkę napędową o łącznej mocy 313 KM. W hybrydzie napęd na cztery koła zrealizowano za pomocą systemu E-Four, w którym tylną oś napędza dodatkowy silnik elektryczny.

REKLAMA

REKLAMA