Nowy Mercedes CLS - trzecia generacja

Mercedes zaprezentował trzecią generację luksusowej limuzyny CLS, która zapoczątkowała erę coupe-sedanów.

Mercedes CLS
Mercedes CLS

Pierwsza generacja Mercedesa CLS była prawdziwym przełomem, bo wcześniej czegoś podobnego nie zaprezentował nikt inny, za to później nastąpił wysyp podobnych aut. Chodzi o elegancką, długą limuzynę w nadwoziu o stylistyce coupe, z łagodnie opadającą linią nadwozia.

REKLAMA

Ta pięciometrowej długości limuzyna w trzeciej swojej odsłonie wzbudziła ożywioną dyskusję. O ile do poprzedników nikt raczej nie miał zastrzeżeń, jeśli chodzi o całokształt designu, tak tu pojawiło się spore grono konserwatystów, którym zmiana stylistyki nie przypadła do gustu.

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes CLS
Mercedes CLS

Gust jest tu dobrym słowem, bo każdy ma swój i każdemu podoba się co innego. CLS-owi trzeciej generacji nie można na pewno odebrać elegancji i spójności. Dodając do tego bliskie pokrewieństwo z Klasą E i Klasą S, mamy przepis na kolejny komercyjny sukces.

Nowy Mercedes CLS ma niespełna pięć metrów długości - jest więc o parę centymetrów dłuższy od poprzedniej generacji, ma też nieco większy rozstaw osi, co zapewnia większy komfort pasażerom tylnego rzędu. Co ciekawe, na kanapie usiądą teraz nawet trzy osoby, nie jak wcześniej - dwie.

REKLAMA

Mercedes CLS
Mercedes CLS

Co widać w kabinie? Mercedes odszedł od pomysłu z odrębnym designem deski rozdzielczej dla modelu CLS. Tu mamy mniej więcej to samo, co w nowej Klasie E, z elementami Klasy S - choćby wielofunkcyjna kierownica pochodzi właśnie z flagowej limuzyny ze Stuttgartu.

Jest tu stosowany coraz powszechniej wirtualny kokpit z dwoma 12,3-calowymi ekranami - takie rozwiązanie trafi niebawem nawet do nowej Klasy A. Uwagę przykuwają także charakterystyczne wyloty powietrza i szeroka konsola środkowa.

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes CLS
Mercedes CLS

Co pod maską nowego CLS-a? Silniki benzynowe i Diesla z czterema i sześcioma cylindrami. W modelu CLS 350d 4Matic pracować będzie diesel o mocy 286 KM i momencie obrotowym równym 600 Nm, a kolejne dwie wersje to CLS 400d 4Matic (340 KM, 700 Nm) oraz benzynowy CLS 450 4Matic (367 KM, 500 Nm).

REKLAMA

Mercedes CLS
Mercedes CLS

Ta ostatnia wersja to tzw. łagodna hybryda, z instalacją 48 V i alternatorem w funkcji rozrusznika. W razie potrzeby dostaniemy dodatkowe 22 KM i 250 Nm.

Jeśli chodzi o systemy, w nowym CLS-ie spotkamy w zasadzie to, co w odświeżonej Klasie S, a więc m.in. asystenta jazdy w korku czy na autostradzie, pełniącego funkcję autopilota.

REKLAMA

REKLAMA