Nowy Nissan Leaf - zdjęcia i dane techniczne

Nissan zaprezentował dziś nową generację Nissana LEAF. Ten nowoczesny, elektryczny samochód wygląda teraz bardzo atrakcyjnie.

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Nowy Nissan Leaf zastępuje model pierwszej generacji, który osiągnął status najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego na świecie. Od wprowadzenia go do sprzedaży w 2010 roku zdecydowało się na niego ponad 280 000 klientów.

W wielkim skrócie można tę premierę można podsumować tym, że nowy LEAF jest pierwszym modelem Nissana w Europie, w którym zaoferowany zostanie pionierski system ProPILOT wspomagający kierowcę. Samochód będzie również wyposażony w technologię e‑Pedal, o której pisaliśmy szczegółowo w jednym z artykułów.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Co więcej, zasięg nowego Nissana LEAF zwiększył się do 378 km na jednym ładowaniu. Nowa generacja modelu ma też - chciałoby się powiedzieć "wreszcie" - elegancką stylistykę nadwozia i wnętrza. Auto nie wygląda już tak pokracznie, jak poprzednicy. Jest nawet całkiem atrakcyjny.

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Co napędza nowego Nissana LEAF? Najważniejszym elementem jest e‑powertrain, czyli elektryczny zespół napędowy, który oferuje wyższe niż w poprzednim modelu osiągi dzięki wyższemu momentowi obrotowemu i większej mocy. Uzupełnieniem jest zaawansowany akumulator litowo-jonowy.

Dzięki podniesionej efektywności energetycznej, nowy napęd oferuje niemal liniowe przyspieszenie, generując moc 150 KM. Moment obrotowy wzrósł do 320 Nm, co skutkuje lepszym przyspieszeniem.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Zasięg nowego Nissana LEAF wydłużył się przy tym do 378 km (wg nowego europejskiego cyklu jazdy NEDC) na jednym ładowaniu. Dla tych, którzy chcieliby pokonywać jeszcze dłuższe trasy bez wizyty na stacji ładowania, Nissan wprowadzi do sprzedaży pod koniec przyszłego roku droższą wersję, o zwiększonej mocy i większej pojemności akumulatorów.

ProPILOT, ProPILOT Park i e-Pedal to trzy nowości, które znajdziemy w nowym Nissanie LEAF. ProPILOT to rodzaj systemu półautonomicznej jazdy, ułatwiający poruszanie się jednym pasem autostrady.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Drugi system to ProPILOT Park, który ułatwi parkowanie. Po aktywacji systemu, przejmuje on kontrolę nad kierowaniem, przyspieszaniem, hamowaniem i wyborem przełożenia, aby automatycznie wprowadzić samochód na stanowisko parkingowe.

Trzecie rozwiązanie to e-Pedal, o którym pisaliśmy już wcześniej. Umożliwia ono ruszanie, zwiększanie i zmniejszanie prędkości oraz zatrzymywanie się poprzez samo operowanie pedałem przyspieszenia. Przy całkowicie zwolnionym pedale gazu, układ odzyskiwania energii i hamulce są włączane automatycznie, doprowadzając stopniowo do całkowitego zatrzymania się samochodu. W razie potrzeby gwałtownego zahamowania należy użyć konwencjonalnego pedału hamulca.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Nissan LEAF jako zewnętrzne źródło prądu? Nie inaczej. Akumulator z tego samochodu może być wykorzystywany jako mobilne źródło energii. Umożliwia to technologia Vehicle-to-Grid (V2G), która pozwala na dwukierunkowy przepływ energii, a tym samym pełną integrację samochodów elektrycznych z siecią elektroenergetyczną.

Klienci mogą też korzystać z nowo zaprojektowanego interfejsu w aplikacji New Nissan LEAF na smartfony, która pozwala im monitorować stan naładowania pojazdu, wyszukać najbliższą stację ładowania oraz zaprogramować ogrzanie lub schłodzenie wnętrza przed podróżą.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Na koniec dane techniczne, które oczekują na potwierdzenie, związane z homologacją. Auto ma 4480 mm długości, 1790 mm szerokości i 1535 mm wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 2700 mm. Prześwit wynosi 15 cm, a współczynnik oporu powietrza to imponujące 0,28.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Auto ma pięć miejsc w kabinie, a samo waży niewiele ponad 1,5 tony. Ładowność jest przy tym niewielka, bo sięga 230-260 kg. Biorąc pod uwagę nawet tę wyższą wartość, przy pięciu dorosłych osobach daje to średnią 52 kg na osobę. Nie zaprzątajmy sobie tym jednak głowy.

Jeśli chodzi o sam napęd i zasilanie. Akumulator litowo-jonowy ma pojemność 40 kWh. Mocniejsza odmiana zostanie wprowadzona później. Zasila on 150-konny silnik elektryczny o momencie obrotowym 320 Nm, dostępnym już na samym starcie.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Nie mamy informacji odnośnie przyspieszenia, ale wiadomo, że prędkość maksymalna to 144 km/h. Poza niektórymi odcinkami niemieckich autostrad i tak nie ma gdzie legalnie rozwinąć większej prędkości, więc jest to wartość wystarczająca.

Oszczędna jazda nowym LEAF-em powinna zaowocować uzyskaniem zasięgu 378 km na jednym ładowaniu. A to trwa od 8 godzin, przy sieci o mocy 6 kW, do 16 godzin przy 3 kilowatach. Szybkie ładowanie do 80 proc. pojemności akumulatora zająć ma około 40 minut.

REKLAMA

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Czekamy zatem na oficjalne odsłonięcie nowego Nissana LEAF podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie, skąd przeprowadzimy obszerną relację.

REKLAMA