REKLAMA

Nowy Porsche Macan będzie elektryczny

Świat obiegła informacja, która – nomen omen – zelektryzowała fanów Porsche. Nowy Macan będzie autem elektrycznym.

Porsche Macan 2018 facelift Materiały prasowe
Porsche Macan 2018 facelift, fot. Porsche

Salon samochodowy w Genewie trwa, tymczasem my już wracamy do bardziej przyziemnych tematów. Jednym z nich jest wiadomość, która w natłoku genewskich premier mogła wam umknąć. Otóż Porsche podjęło bardzo odważną decyzję, zapowiadając rezygnację z silników spalinowych na rzecz napędu elektrycznego w nowej generacji swojego bestsellera – Porsche Macana.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, „Porsche wprowadza do swoich zakładów w Saksonii mobilność elektryczną: rada nadzorcza Porsche AG zadecydowała, że następna generacja modelu Macan powstanie jako samochód zasilany wyłącznie prądem.”

Będzie to jednocześnie pierwszy całkowicie elektryczny kompaktowy SUV marki Porsche. Uruchomienie jego produkcji zaplanowane jest na początek przyszłej dekady, a więc w ciągu najbliższych paru lat.

Tym samym Porsche poszerzy swoją ofertę w samochodów o napędzie elektrycznym. Przypomnijmy, że pod koniec 2019 r. na rynek trafi Taycan, pierwszy sportowy samochód Porsche z napędem czysto elektrycznym. Niedługo później dołączy do niego drugi wariantu modelu – Taycan Cross Turismo. O obu modelach pisaliśmy już na łamach auto-motor-i-sport.pl.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

REKLAMA

Porsche Macan 2018 facelift Materiały prasowe
Porsche Macan 2018 facelift, fot. Porsche

- Elektromobilność i Porsche idealnie do siebie pasują; nie tylko dlatego, że łączy je strategia skoncentrowana na wysokiej wydajności, ale przede wszystkim ze względu na ich sportowy charakter – skomentował odważne posunięcie marki Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG.

- Do 2022 r. zainwestujemy w mobilność elektryczną ponad 6 miliardów euro, a do 2025 roku 50 proc. wszystkich nowych samochodów Porsche może mieć elektryczny zespół napędowy. Tak czy inaczej w ciągu następnych 10 lat skupimy się na mieszance napędów składającej się z jeszcze bardziej zoptymalizowanych silników benzynowych, hybrydowych modeli plug-in i czysto elektrycznych samochodów sportowych. Naszym celem jest odgrywanie pionierskiej roli w technologii, dlatego będziemy konsekwentnie dostosowywać firmę do wymogów mobilności jutra – dodał Blume.

Decyzję o wytwarzaniu nowej generacji modelu Macan w zakładach Porsche w Lipsku podjęto już na początku lipca ubiegłego roku. Przeprowadzenie tej inwestycji w fabryce w Lipsku sprawia, że w przyszłości samochody całkowicie elektryczne będzie można budować na istniejącej linii produkcyjnej.

Następna generacja Porsche Macan, podobnie jak Taycan, zostanie wyposażona w technikę 800 V i będzie bazować na architekturze Porsche PPE (Premium Platform Electric), opracowanej we współpracy z Audi AG.

Zobacz także: Audi SQ5 TDI - 700 Nm pod maską!

REKLAMA

Porsche Macan S 2018 facelift Materiały prasowe
Porsche Macan S 2018 facelift

Porsche Macan – spalinowy napęd pozostanie?

Informacja o elektryfikacji modelu, w których zakochały się całe rzesze klientów marki, była sporym zaskoczeniem i spotkała się z głosami zawodu. Co więcej, Macan sprzedaje się świetnie i napędza wyniki marki, a wiele rynków nie jest gotowych na samochody elektryczne, z powodu niedostatecznej infrastruktury.

Porsche wystosowało w związku z tym uzupełnienie, które ma osłodzić gorycz rozstania z silnikami spalinowymi. Otóż producent podał, że napęd spalinowy w Porsche Macan będzie... nadal oferowany. Chodzi jednak jedynie o przedłużenie produkcji obecnej generacji SUV-a. Do kiedy? Do odwołania. Dopóki będzie wystarczające zainteresowanie spalinowym Macanem.

Wiemy też, że oba Macany – obecny i nowy – zostaną do siebie w jak największym stopniu upodobnione wizualnie, żeby uniknąć oferowania modelu o tej samej nazwie i diametralnie różnej stylistyce.

Mówi się ponadto, że podobną drogą pójdzie niebawem Audi, z modelem Q5. Nowa generacja będzie elektryczna, a obecna pozostanie w ofercie przez bliżej nieokreślony czas, będący etapem przejściowym.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA