Nowy Seat Leon Cupra R na zdjęciach

Najnowsza odsłona Seata Leona w wersji Cupra R to jego najmocniejsze i najszybsze wcielenie, jakie dotychczas powstało.

Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R

Nowy Seat Leon Cupra to ekskluzywna wersja hiszpańskiego hot-hatcha w jego najmocniejszej, bo aż 310-konnej, wersji. Auto jest jednocześnie zapowiedzią przekształcenia firmy i utworzenia sportowej submarki Cupra.

REKLAMA

Seat Leon Cupra R nie będzie jednak samochodem dla każdego, i to nie tylko ze względu na cenę. Nawet mając zgromadzony odpowiedni budżet, trzeba będzie się spieszyć, bo powstać ma zaledwie 799 egzemplarzy tego hot-hatcha.

Do napędu Leona Cupry R posłużyć ma wzmocniony silnik, znany choćby z najmocniejszego dotychczas wariantu Cupra 300, dysponujący mocą 310 KM. Co ciekawe, pełna moc dostępna będzie dla egzemplarzy z przekładnią manualną, których powstanie 499 sztuk. Z kolei Cupry R ze skrzynią DSG będą dysponowały mocą 300 KM i tych wersji będzie dokładnie 300.

REKLAMA

REKLAMA

Jak podaje producent, w obu przypadkach osiągi będą jednak  bardzo zbliżone. Zarówno manual, jak i automat, przyspieszać będą od 0 do 100 km/h w czasie 5,8 sekundy, a maksymalna prędkość zostanie ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

W aucie znajdziemy wiele elementów niedostępnych w innych modelach. Będzie to nowy układ wydechowy, pakiet aerodynamiczny, wzmocnione hamulce Brembo o średnicy 370 mm, adaptacyjne zawieszenie z systemem DCC (Dynamic Chassis Control) oraz zmodyfikowaną geometrię przednich kół.

Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R

Cała moc przenoszona będzie wyłącznie na przednią oś, którą wspierać ma mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu oraz wspomniane wyżej adaptacyjne zawieszenie. Z kolei dobre prowadzenie przy dużych prędkościach zapewni szerszy rozstaw kół oraz o ponad 12 proc. bardziej wydajna aerodynamika, w porównaniu do standardowej Cupry.

REKLAMA

Seat Leon Cupra R dostępny będzie z matowym lakierem nadwozia oraz kontrastującymi dodatkami w kolorze miedzi. Od "zwykłej" Cupry auto wyróżniać będą też specjalne kubełkowe fotele oraz zmiany na desce rozdzielczej.

Przypomnijmy, że niedawno motoryzacyjne tytuły obiegły przecieki dotyczące planów Seata wobec marki Cupra. Miałaby ona stać się osobną marką, na wzór choćby DS i Citroena. Opatentowanych zostało kilka nazw dla nowych modeli, wśród nich Salsa, Tango i Bolero. Jak będzie, zobaczymy niebawem.

REKLAMA

REKLAMA