REKLAMA

Nowy VW Golf zapobiega wypadkom

Dzięki technologii Car2X, pozwalającej bezprzewodowo łączyć się z innymi autami i z infrastrukturą drogową, nowy Golf może pomóc kierowcom zapobiegać wypadkom.

materiały prasowe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 790 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nowy Golf jest pierwszym samochodem na rynku europejskim, który jest seryjnie wyposażony w technologię Car2X opartą na bezprzewodowej sieci wi-fi p. Ten typ sieci jest zarezerwowany dla komunikacji między pojazdami i nie korzysta z sieci telefonii komórkowej. To oznacza, że w granicach działania system zawsze ma zasięg. W promieniu do 800 metrów auta połączone w sieć bezpośrednio wymieniają między sobą dane i informacje o położeniu. To pozwala im na wzajemne ostrzeganie się przed niebezpieczeństwem lub kontakt z infrastrukturą drogową w ciągu kilku milisekund.

 

materiały prasowe
Nowy Golf jest pierwszym autem na rynku europejskim seryjnie wyposażonym w technologię Car2X

 

REKLAMA

ADAC przetestowało technologię Car2X Volkswagena w ośmiu typowych sytuacjach, których bez tego systemu kierowcy nie zidentyfikowaliby jako potencjalnie niebezpieczne lub uznaliby je za takie zbyt późno. We wszystkich samochód ostrzegł kierowcę na czas, nawet do 10-11 sekund przed możliwym zderzeniem. ADAC określiło Car2X (certyfikowany przez TÜV) mianem „technicznego kamienia milowego”, porównywalnego z układem ABS czy poduszkami powietrznymi. Car2X, który wraz z nowym Golfem pojawi się teraz na ulicach, jest aktywny powyżej prędkości 80 km/h. W przyszłości poprawi bezpieczeństwo w ruchu miejskim i przyczyni się do ochrony środowiska – gdy auto komunikuje się ze światłami drogowymi i kontroluje ruch uliczny, możliwa jest płynniejsza i bardziej oszczędna jazda.

 

materiały prasowe
Car2X jest aktywny powyżej prędkości 80 km/h

 

Technologia Car2X wykorzystuje zasadę zbiorowej inteligencji, jest więc tym lepsza, im więcej ma użytkowników. Dlatego VW zwiększy jej zasięg – poza Golfem dostaną ją seryjnie kolejne modele. Tytuł „Euro NCAP Advanced Award”, który VW dostał za to rozwiązanie, jest przyznawany za przełomowe rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa. Ustanowiono go w 2010 roku, ale od 2014 roku nie był przyznawany. W ciągu pierwszych czterech lat istnienia nagrody VW dostał ją pięciokrotnie za opracowane przez siebie systemy asystujące i bezpieczeństwa. Przyznanie jej Golfowi dopełnia jego wizerunku jako modelu zapewniającego wysoki poziom bezpieczeństwa – pod koniec 2019 roku w klasycznym teście zderzeniowym Euro NCAP zdobył on najwyższą ocenę wyrażoną pięcioma gwiazdkami. Organizacja Euro NCAP zamierza w przyszłości włączyć funkcje technologii Car2X jako kryterium oceny w swoich testach.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA