Nowy cennik GreenWay. Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego?

GreenWay to jeden z największych operatorów stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce. Dlatego ogłoszenie przez tę firmę podwyżek cen odbija się szerokim echem. Znamy nowy cennik ładowania na stacjach GreenWay.

Ładowanie samochodu elektrycznego fot. Michał Szymaczek
Ładowanie samochodu elektrycznego

Z komunikatu przesłanego do mediów dowiadujemy się, że już od 1 listopada ceny usług ładowania w sieci GreenWay Polska będą wyższe średnio o 20 proc. Spółka podaje, że aktualizuje cennik „z powodu wzrostu kosztów energii elektrycznej oraz wysokiej inflacji, która radykalnie podnosi koszty funkcjonowania sieci”. Co istotne, na dotychczasowym poziomie pozostaną miesięczne opłaty abonamentowe, które pozwalają na obniżenie kosztów usług ładowania w przypadku częstego korzystania z sieci GreenWay. Podrożeją natomiast stawki za kilowatogodzinę.

Warto przy tym podkreślić, że wbrew pierwszym doniesieniom, wynikającym jak się okazuje z błędu w cenniku, nie skróci się bezpłatny czas ładowania, co mogło być szczególnie dotkliwe dla posiadaczy hybryd plug-in.

Dlaczego GreenWay podnosi ceny ładowania?

Oddajmy jeszcze głos prezesowi GreenWay Polska, który tłumaczy powód podwyżek tym, że energia elektryczna wykorzystywana w sieci GreenWay pozyskiwana jest w oparciu o długoterminowe kontrakty z dostawcami zielonej energii. Umowy te dotyczą jednak mniej niż połowy wykorzystywanej energii. W pozostałej części jej koszt wynika z refaktur otrzymywanych od właścicieli obiektów, przy których stoją stacje GreenWay.

– Wraz z wygasającymi starymi kontraktami, rośnie udział energii refakturowanej nam po aktualnych, bardzo wysokich cenach – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Dalsze utrzymanie stawek nie uwzględniających wzrostu cen energii oraz wysokiej inflacji nie jest już możliwe i odbiłoby się negatywnie na naszej działalności.

Nowy cennik GreenWay – od 29 do 44 groszy więcej za 1 kWh

W zależności od typu i mocy ładowarek oraz wybranego planu cenowego, opłaty za usługi ładowania w sieci GreenWay będą wyższe od 29 do 44 groszy za kWh. Średni wzrost jest więc na poziomie 20 proc., przy czym nie ulegną zmianie stawki miesięcznych abonamentów dla klientów regularnie korzystających z usług ładowania. Przejście na abonament okazuje się korzystne już przy ładowaniu z sieci około 65 kWh miesięcznie.

Dotychczasowy cennik ładowania na stacjach GreenWay Polska:

Cennik ładowania GreenWay Polska - do 31.10.2022 r.

Nowy cennik ładowania na stacjach GreenWay Polska (od 1.11.2022 r.)

Cennik ładowania GreenWay Polska - od 1.11.2022 do 31.12.2022

Na koniec trzeba zauważyć, że nowy cennik obowiązuje do 31.12.2022 r. Kolejne podwyżki cen energii po 1 stycznia 2023 r. są niestety nieuniknione, także ze względu na powrót 23-procentowego VAT w miejsce obecnego, obniżonego do 5 proc. Ile dokładnie wyniosą, dowiemy się pod koniec roku.

 

Zobacz również:
REKLAMA