REKLAMA

Nowy elektryczny SUV Toyoty nadchodzi

Toyota zapowiedziała premierę całkiem nowego SUV-a z napędem elektrycznym, który będzie zbudowany na nowej platformie, współtworzonej z Subaru. Co wiemy o tym aucie?

Nowy elektryczny SUV Toyoty fot. materiały prasowe
Nowy elektryczny SUV Toyoty

Toyota zapowiada nowy model z gamy samochodów elektrycznych z akumulatorem (BEV) i jednocześnie pierwszy zaprojektowany na platformie e-TNGA. Nowa platforma to uniwersalna konstrukcja, którą można łatwo zaadaptować do wielu różnych typów samochodów. Tym razem mówimy o SUV-ie średniej wielkości.

Producent udostępnił na razie kilka grafik, ukazujących schemat napędu, a także zarys sylwetki samochodu. Z pierwszych informacji wiemy, że wymiarami nowy elektryczny SUV ma być zbliżony do RAV4, ale ze względu na możliwości, jakie zapewnia napęd elektryczny i dostosowana do niego platforma, rozstaw osi będzie zwiększony, a zwisy krótsze, niż w przypadku obecnych modeli z silnikami spalinowymi.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Nowa platforma e-TNGA Toyoty

Płyta podłogowa e-TNGA ułatwia projektowanie nowych samochodów, ponieważ kluczowe komponenty mają na stałe wyznaczone miejsce w konstrukcji auta. Dzięki temu łatwiej jest wymieniać, modyfikować i zmieniać położenie pozostałych części. Takie podejście przyspiesza tworzenie zarówno wariantów tych samych modeli, jak i samochodów z różnych segmentów, o różnych wymiarach i rozstawie osi.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Platforma e-TNGA stwarza dodatkowo także możliwość zastosowania napędu na przód, na tył oraz na obie osie. W zależności od modelu, segmentu i potrzeb użytkowników, można na niej montować silniki o różnej wielkości i mocy oraz akumulatory o różnych wymiarach i pojemnościach. Tak szerokie podejście przekłada się na skrócenie czasu opracowywania nowych samochodów i ich wariantów, a poszczególne modele mogą być projektowane równolegle, w tym samym czasie.

Pierwszy samochód elektryczny oparty na platformie e-TNGA został już ukończony i jest przygotowywany do wdrożenia do produkcji. Auto będzie powstawało w Toyota ZEV Factory w Japonii. Jego premiera oczekiwana jest w najbliższych miesiącach, a niebawem pojawi się też odpowiednik z logo Subaru.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA