REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowy kompaktowy model Skody – następca Rapida

Po debiucie koncepcyjnego modelu Vision RS na salonie w Paryżu, Skoda prezentuje pierwszy szkic produkcyjnej wersji nowego kompaktowego auta. Ma to być następca modelu Rapid Spaceback.

Skoda Scala Materiały prasowe
Skoda Scala, fot. Skoda

Na salonie samochodowym w Paryżu gwiazdą stoiska Skody był koncepcyjny model Skoda Vision RS. Samochód ten z jednej strony pokazuje drogę, jaką pójdzie czeska marka w najbliższej przyszłości pod kątem stylistyki, ale też napędów.

Skoda Vision RS ma być też prezentacją nowego modelu, następcy Rapida. Samochód ten, pokazany teraz na pierwszym szkicu, urośnie i będzie miał wiele cech wspólnych z Volkswagenem Golfem czy Audi A3.

Projekt Vision RS pokazał, jak może wyglądać rasowy hatchback w wydaniu Skody. Czy nowy kompakt doczeka się tej usportowionej wersji? Można przypuszczać, że tak.

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Vision RS - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Skoda Vision RS - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Wiemy poza tym, że Skoda Vision RS ma 4356 mm długości, a więc tyle co przeciętny kompaktowy hatchback. Szerokość auta sięga 1810 mm, wysokość 1431 mm, a rozstaw osi to 2650 mm. To wymiary, które mają dotyczyć także modelu produkcyjnego. Zwiastują one pełnowymiarowego rywala dla Forda Focusa, Kii Ceed czy Opla Astry.

Jeśli chodzi o sylwetkę samochodu, wreszcie powinno być ciekawiej, bardziej dynamicznie i z charakterem. Jaki będzie efekt końcowy, tego dowiemy się 6 grudnia, na specjalnej prezentacji, która odbędzie się w Tel Awiwie.

Nowy model Skody zostanie zbudowany na nowoczesnej platformie A0 MQB, pozwalającej na montaż wszelkich systemów bezpieczeństwa i asystentów jazdy. Pod względem użytych rozwiązań technologicznych nowość Skody ma w ogóle być wzorem w swojej klasie. Tu zadebiutuje też trzecia generacja systemu informacyjno-rozrywkowego Grupy Volkswagena, stąd na prezentację wybrano właśnie Tel Awiw, który staje się powoli światowym centrum nowych technologii.

REKLAMA

Skoda Vision RS - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Skoda Vision RS - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Co jeszcze wiemy o nowym modelu? Niewiele poza tym, że nie będzie się już nazywać ani Rapid, ani też Rapid Spaceback. Więcej dowiemy się zapewne dopiero w momencie prezentacji, chyba że producent postanowi wypuścić podobną – całkiem niemałą liczbę kontrolowanych przecieków, ujawniających kolejne detale, jak to było w przypadku Skody Kodiaq RS.

Rozwiązania techniczne nowy model współdzielić ma z nadchodzącym niedużym SUV-em. Pod maskę trafią trzy- i czterocylindrowe silniki spalinowe. Nie ma na razie mowy o hybrydzie. Pierwszym modelem Skody z takim napędem będzie Skoda Superb.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA