Nowy najlepszy samochód świata – Rolls-Royce Phantom VIII

Rolls-Royce Phantom siódmej generacji był produkowany od 2003 roku, teraz nadszedł czas na zmiany. Mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się z zewnątrz i wewnątrz modelowi, który na rynku pojawi się w przyszłym roku. 

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom

Rolls-Royce przedstawił właśnie następcę tronu w klasie samochodów luksusowych. Phantom numer 8 musi łączyć tradycję domu panującego z nowoczesnością. Czy mu się to uda? Odpowiedzią niech będzie kryjący się pod potężną maską silnik V12. Dowsizing byłby niezbyt „royal”, więc V-dwunastka ma nadal pojemność 6,75 litra. Nowe są natomiast dwie turbosprężarki, dzięki którym moc silnika wzrosła z 460 do 570 KM. Większy jest również moment obrotowy – od 1700 obr/min dostępny jest moment o wartości 900 Nm. Ale opisywanie Phantoma jedynie za pomocą osiągów byłoby profanacją.

REKLAMA

Po królewsku i nowocześnie

W wypadku limuzyny wielkiej jak pałac królewski rodzi się pytanie o to, jak te ogromne rozmiary pogodzić z elegancją. Tak jak było do tej pory, głównym elementem stylistycznym Phantoma jest ogromna osłona chłodnicy, którą w nowym aucie zgrabnie dopasowano do stylistyki nadwozia. Od górnej krawędzi „grilla” przez maskę silnika biegną chromowane listwy, które tworzą też obramowanie przedniej szyby. Listwy rozchodzą się również z dolnej części osłony chłodnicy, dzielą wloty powietrza i sięgają na boki. Razem z laserowymi reflektorami tworzą charakterystyczne oblicze Rolls Royce’a, które z wielkim wyczuciem dopasowano do współczesnej estetyki. Osłona chłodnicy jest odrobinę wyższa, dzięki czemu „Spirit of Ecstasy” bardziej niż tylko centymetr wystaje ponad maskę auta. Phantom stoi na potężnych 22-calowych kołach, natomiast na ramie z aluminiowych profili wspiera się karoseria, która z tyłu jest znacznie okrąglejsza niż w poprzednim modelu. Dach długiej limuzyny obniża się ku tyłowi nadwozia prawie tak samo mocno, jak w samochodach coupe.

REKLAMA

REKLAMA

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom

Kapsuła luksusu

Tylne fotele w kabinie Phantoma to miejsce, w którym tradycyjnie zasiadają właściciele tego auta. Także tutaj nowe proste kształty sprawiają, że wszechwładny luksus dobrze komponuje się z wymogami nowoczesnej stylizacji. Gdy tylko zamkną się drzwi, pasażerowie mają wrażenie, jakby znaleźli się w kapsule całkowicie odizolowanej od zewnętrznego świata. Wielkie wygodne fotele i pokryta grubym dywanem podłoga tłumią wszelkie dźwięki, które mogłyby zakłócać komfort podróży. W Phantomie wykorzystano łącznie 130 kg materiałów wygłuszających, dzięki którym przy prędkości 100 km/h dźwięk silnika ma być o 10 procent mniej słyszalny niż w poprzednim modelu. Po naciśnięciu guzika z pokrytych od zewnętrz drewnem oparć przednich foteli wysuwają się ekrany lub stoliki. Do obsługi różnych funkcji służy pokrętło umieszczone w podłokietniku między przednimi fotelami. Podłokietnik ten, tak jak fotele oraz podłokietniki na drzwiach, jest podgrzewany.

REKLAMA

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom

Jak galeria sztuki współczesnej

Kierowca także doświadcza wygód i estetycznych przeżyć. Cyfrowe wskaźniki błyszczą na niebiesko, ale gdy nie są włączone w ogóle ich nie widać. Schować można sterownik z pokrętłem i przyciskiem w jednym; składa się on i znika we wnętrzu środkowego podłokietnika. 12,3-calowy dotykowy ekran odznacza się oszczędną grafiką i bardzo szybkim czasem reakcji; przy jego pomocy uruchamia się wszystkie systemy asystujące. Jednak to, co najbardziej zaskakuje pod pokrytą szkłem tablicą rozdzielczą Phantoma, znajduje się naprzeciw pasażera siedzącego obok kierowcy. W Rolls-Royce wiedzą oczywiście, że większość klientów firmy to wielcy miłośnicy sztuki. Dlatego w aucie, na tablicy rozdzielczej po prawej stronie analogowego zegarka, stworzono możliwość umieszczenia wybranego dzieła sztuki. Może to być obraz olejny, ale też mogą być porcelanowe róże albo abstrakcyjna praca z jedwabiu. Niektóre dzieła można wybrać już w fabryce, ale jeśli ktoś chciałby mieć unikat, może zlecić Rolls-Royce’owi jego przygotowanie we współpracy z ulubionym artystą czy designerem.

REKLAMA

REKLAMA

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. I chociaż jesteśmy dżentelmenami nie zawahamy się wspomnieć o pieniądzach - poprzedni Phantom kosztował 487 000 euro, model ósmej generacji prawdopodobnie będzie droższy.

REKLAMA