Nowy odcinek A1. Autostradowa obwodnica Częstochowy gotowa

Tuż przed świętami udało się otworzyć długo wyczekiwany przez kierowców oraz mieszkańców Częstochowy odcinek autostrady A1 omijający to miasto.

Autostrada A1, obwodnica Częstochowy Materiały prasowe
Autostrada A1, obwodnica Częstochowy, źródło: GDDKiA
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Główna trasa autostradowej obwodnicy Częstochowy na trasie autostrady A1 zostaje dziś oddana do użytku po wielu latach wyczekiwania, a także problemach z wykonawcami i związanych z tym opóźnieniami. Pełną funkcjonalność uzyskują dwa węzły – Częstochowa Północ i Częstochowa Południe.

REKLAMA

Już w piątkowym komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że 23 grudnia otwarty dla ruchu zostanie aż 20-kilometrowy odcinek autostrady A1 między węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Do tego dołączy gotowy już wcześniej, nieco krótszy bo 4-kilometrowy fragment od węzła Częstochowa Blachownia do Częstochowa Południe.

Tym samym intensywny ruch samochodów tak osobowych, jak i ciężarowych, zostaje wyprowadzony z miasta, odciążając trasę drogi krajowej nr 1. Do tej pory każdego praktycznie dnia tworzyły się tam korki i dochodziło do wielu wypadków i kolizji drogowych. W przyszłym roku zaplanowany jest gruntowny remont DK1 w Częstochowie.

Póki co węzły Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia zostaną wyłączone z użytku. Przez jakiś czas, do momentu zakończenia prac na obwodnicy, obowiązywało tam będzie ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Zobacz także: Volvo XC90 T8 Twin Engine - SUV o wielu twarzach

REKLAMA

REKLAMA

Autostrada A1, obwodnica Częstochowy Materiały prasowe
Autostrada A1, obwodnica Częstochowy, źródło: GDDKiA

Udostępnienie kierowcom przeszło 20 kilometrów obwodnicy Częstochowy pozwoli połączyć nitkę autostrady A1 z innym, oddanym w tym roku odcinkiem, liczącym 33 kilometry. W ten sposób kierowcy mogą dojechać A1 już do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

Przypomnijmy, że budowa tego newralgicznego odcinka obciążona była wieloma problemami, po tym jak pod koniec kwietnia 2019 roku poprzedni wykonawca – firma Salini Polska – został wyrzucony z terenu budowy.

Z końcem lipca tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała nową umowę na dokończenie prac z konsorcjum Strabagu, Budimeksu oraz spółki Budpol.

Co dalej z autostradą A1? Otóż na północ od Częstochowy powstaje pięć kolejnych odcinków trasy A1, biegnących po śladzie drogi krajowej nr 1. Mają one ponad 80 kilometrów i po ich ukończeniu autostrada A1 zostanie połączona w całość. Stanie się to częściowo w roku 2021, a ostatecznie w 2022.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA