Nowy projekt e-paliwa Audi: e-diesel z powietrza, wody i prądu

Audi pracuje nad alternatywnym źródłem energii do napędzania samochodów. W Dreźnie rozpoczynają się pracę nad e-paliwem wytwarzanym z wody, dwutlenku węgla i ekologicznego prądu.

E-paliwa Audi
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

W Dreźnie otwarto wytwórnię, która będzie produkować e-paliwo. Będzie funkcjonowała w oparciu o zasadę Power-to-Liquid, jako surowce wykorzystuje dwutlenek węgla, wodę i prąd. Dwutlenek węgla jest pozyskiwany z powietrza metodą Direct-Air-Capturing opracowaną przez szwajcarskiego partnera koncernu z Ingolstadt - firmę Climeworks.

W osobnym procesie elektrolizy przeprowadzanej przy pomocy prądu ekologicznego, woda rozkładana jest na wodór i tlen. Następnie wodór reaguje z dwutlenkiem węgla w dwóch procesach chemicznych przeprowadzanych w temperaturze 220 stopni Celsjusza, pod ciśnieniem 25 barów. W ich efekcie powstaje energetyczna ciecz, składająca się z węglowodorów, tzw. Blue Crude. Efektywność tego procesu to nawet 70 procent.

Drezdeńska wytwórnia w pierwszej fazie rozwoju będzie produkować ok. 160 litrów Blue Crude dziennie, z którego można pozyskać ok. 130 litrów ekologicznego diesla. Paliwo Audi e-diesel nie zawiera siarki i aromatów oraz charakteryzuje się wysoką liczbą cetanową, jest więc łatwopalne. Jego właściwości chemiczne pozwalają na mieszanie go z tradycyjnym olejem napędowym w każdej proporcji.

REKLAMA