Nowy silnik benzynowy Volvo

Volvo XC60 T6 AWD
Szwedzi chcą zakasować rywali jednym - najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Ba, twierdzą wręcz, że XC60 to najbezpieczniejsze Volvo w historii!
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Silnik o nazwie GDTI ma cztery cylindry, 16 zaworów i rozwija maksymalną moc 203 koni mechanicznych. Co ważniejsze swój maksymalny moment obrotowy o wartości 300 Nm osiąga już przy 1750 obr/min.

2-litrowa jednostka napędowa Volvo ma nowy system turbodoładowania opracowany w ramach współpracy z firmą Borg-Warner Turbo. Szwedzi chwalą się, że ich turbosprężarka jest obecnie najmniejszym tego typu urządzeniem na rynku (w stosunku do maksymalnej mocy silnika).

Co ciekawe, turbinę umieszczono w "przewodzie rurowym rozgałęzionym", który wykonany został całkowicie z blachy stalowej, co stanowi tak innowacyjne rozwiązanie, że zostało opatentowane przez Volvo.

Nowy silnik wykorzystuje bezpośredni wtrysk paliwa oraz układ zmiennych faz rozrządu (VVT) dla obu wałków rozrządu. Połączenie tych rozwiązań, zapewnia wysoki współczynnik napełnienia cylindra w komorze spalania niezależnie od obrotów silnika. Przy czym turbosprężarka zaczyna obracać się wcześniej, co umożliwia szybką reakcję silnika już przy niskich obrotach.

Volvo S80 wyposażone w nowy silnik 2.0 GTDI z automatyczną skrzynię biegów, średnio zużywa zaledwie 8,3 l benzyny na 100 km, a do 100 km/h rozpędza się w 8,5 s. Nieco szybciej, bo o 0,6 s wykonuje to auto ze skrzynią ręczną.

Początkowo silnik zostanie wprowadzony w krajach, które "promują" posiadanie samochodów o pojemności skokowej poniżej 2 litrów - w Europie i Azji Południowo-Wschodniej. 

 

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz także:
REKLAMA