Nowy wyświetlacz head-up od Panasonica

Panasonic zaprezentował wyświetlacz przezierny (Head Up Display), który jest zdolny do wyświetlania bardzo dużych obrazów zawsze na linii wzroku kierowcy.

Head-up od Panasonica Head-up od Panasonica
Head-up od Panasonica

System opracowany przez Panasonica wykorzystuje w sumie osiem kamer: z tyłu, przodu i boku pojazdu, kamerę noktowizyjną oraz dodatkowo dwie kamery, które śledzą ruchy głowy i oczu kierowcy. Nowej generacji HUD jest zdolny do projekcji bardzo dużych obrazów wirtualnych w linii wzroku kierowcy, nawet, gdy zmienia on położenie głowy, i przekazywania informacji oraz ostrzeżeń o potencjalnych zagrożeniach. Jest w stanie zastąpić także tradycyjny zestaw wskaźników i lusterka wsteczne – pokazując obraz drogi za samochodem. Pozwala także na wyświetlanie obrazu pojazdu z „lotu ptaka”.

HUD Panasonica ma bardzo kompaktowe wymiary, ale jest zdolny do projekcji bardzo dużych obrazów wirtualnych, które mogą być odchylane zarówno w płaszczyźnie poziomej i pionowej w odległości do 10 m przed pojazdem. Współpracując z kamerami, monitoruje otoczenie i przekazuje odpowiednie informacje kierowcy. Rozpoznaje obiekty na drodze samochodu rozróżniając pieszych i pojazdy. Jeśli potencjalnie znajdą się na kursie kolizyjnym, ostrzeże kierowcę poprzez umieszczanie informacji bezpośrednio w polu jego widzenia.

Ilość i rodzaj informacji, również tych dotychczas wyświetlanych na tradycyjnym zestawie wskaźników, można dostosować do preferencji kierowcy, ale w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia HUD zawsze zastępuje je ostrzeżeniem o niebezpieczeństwie. Możliwości systemu jest tak ogromna, że ​​nie tylko może zastąpić tradycyjny zestaw wskaźników, ale za pośrednictwem przycisków na kierownicy i panelu dotykowego można za jego pośrednictwem sterować większością funkcji samochodu. Kierowca może zmieniać ustawienia za pomocą widocznego na HUD menu.

HUD nowej generacji zamontowano w specjalnie dostosowanym pojeździe elektrycznym demo, ale technologia ta może być lnie dostosowanym pojeździe elektrycznym demo, ale technologia ta może być stosowana do każdego nowego samochodu.

REKLAMA
REKLAMA