ORLEN 78. Rajd Polski, czyli nadchodzi mazurskie święto

W ten weekend odbędzie się ORLEN 78. Rajd Polski, czyli jedna z najstarszych tego typu imprez na świecie. Po raz 78. zmierzą się w jej trakcie najlepsi kierowcy na Starym Kontynencie, wśród nich Polacy, którzy mają ochotę na zwycięstwo.

Rajd Polski Orlen Team
Rajd Polski

Na całym świecie na palcach jednej ręki można policzyć wydarzenia sportowe, które są tak mocno zakorzenione w historii danego kraju, jak właśnie Rajd Polski, który aktualnie, od kilkunastu już lat, ma miejsce na szutrowych drogach Mazur. Przyciągał on przez lata najlepszych kierowców świata, w ramach zawodów rangi WRC, topowych zawodników Polski podczas rund RSMP, a także najszybszych sportowców Europy – w ramach serii ERC, czyli Rajdowych Mistrzostw Europy tak, jak w tym sezonie. Start rajdu – już dziś!

Rajd Polski po raz 78.!

Po raz pierwszy rajd ten miał miejsce w 1921 roku, kiedy to kierowcy ścigali się na trasie prowadzącej z Warszawy do Białowieży. Początkowo nazywał się po prostu Rajdem Samochodowym, ewentualnie Pierwszym Powojennym Rajdem Samochodowym. Trasa liczyła około 500 kilometrów (w 1925 roku było to nawet 3789 km!) i prowadził głównie przez nieutwardzone drogi. W imprezie wystartowało jedynie sześciu kierowców, w samochodach takich jak Dodge, Cadillac czy Steyr, a zwyciężył prowadzący auto tej pierwszej marki – Tadeusz Heyne.

Z kilkoma przerwami, spowodowanymi najpierw II wojną światową, a później też kryzysami paliwowymi czy stanem wojennym, rajd ten odbywa się regularnie i w tym roku zostanie zorganizowany już po raz 78. – to sprawia, że ma on status drugiej najstarszej tego typu imprezy na świecie, zaraz po legendarnym Rajdzie Monte Carlo, obywającym się na terytorium Księstwa Monako i Francji. Nazwa Rajd Polski pojawiła się oficjalnie po raz pierwszy w 1960 roku i została z nami do dzisiaj, kiedy to patronat nad wydarzeniem objął koncern PKN ORLEN.

Na miejsce rajdu wybierano przez te lata różne obszary Polski. Rajd początkowo odbywał się w okolicach Warszawy, następnie przez wiele lat w Krakowie oraz na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu, a także w Kotlinie Kłodzkiej – a od 2005 roku siedzibą imprezy jest Mikołajki, a całe zawody mają charakter rajdu szutrowego, bo trasę poprowadzono przez malownicze mazurskie pola. Zabieg ten miał jeden cel – przywrócić Rajdowi Polski status rundy najważniejszej serii rajdowej na świecie, tak jak miało to miejsce do 1973 roku. Udało się to w roku 2009 i w latach 2014-2017. Od tego czasu Rajd Polski ponownie stanowi ważną część najstarszego czempionatu, czyli Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC).

Rajd PolskiOrlen Team
Rajd Polski

Trasa ORLEN 78. Rajdu Polski – wzdłuż i wszerz Mazur

Kibice rajdowi dobrze to wiedzą, ale dla odświeżenia pamięci przypominamy – rajd samochody składa się z odcinków specjalnych pokonywanych na czas oraz tras dojazdowych, prowadzących między danymi odcinkami, a także startem, metą i parkiem serwisowym. W tegorocznej edycji Rajdu Polski te pierwsze stanowią 188,1 kilometra, natomiast łączna długość trasy, jaką do pokonania mają kierowcy, sięga 852 kilometrów.

Wspomniane 188 kilometrów prób sportowych ORLEN 78. Rajdu Polski podzielono na czternaście odcinków specjalnych – to siedem wyznaczonych tras, które podczas rajdu kierowcy pokonywać będą dwukrotnie. Rajd zacznie się już dzisiaj, o 17.00 zaplanowano uroczyste otwarcie imprezy, a już o 19.00 kierowcy staną na starcie pierwszej próby, wyznaczonej na Mikołajki Arena – to obiekt zaprojektowany tak, aby dać możliwość pokonywania próby na czas dwójce kierowców jednocześnie. Dzięki temu kibice zasiadający na trybunach areny mogą oglądać ekscytującą rywalizację.

Kolejnego dnia, w sobotę, przewidziano siedem odcinków specjalnych, głównie znanych z poprzednich edycji polskiego klasyka, a w niedzielę rywalizację zakończy sześć „oesów”. Co ciekawe, w mistrzostwach Europy (ERC) pojawił się nowy przepis, na wzór WRC, który premiuje najlepszych kierowców na ostatnim odcinku specjalnym rajdu – to tzw. Power Stage, za który pierwszych pięciu zawodników dostanie od 1 do 5 punktów do klasyfikacji generalnej mistrzostw. To sprawi, że rywalizacja na mazurskich szutrach będzie toczyła się do ostatnich metrów rajdu.

Rajd PolskiOrlen Team
Rajd Polski

Polacy i ORLEN Team na starcie rajdu – apetyt na sukces

W historii Rajdu Polski było kilkudziesięciu zwycięzców, ale szczególnie zapisały się na tej liście trzy polskie nazwiska. Sobiesław Zasada, który triumfował tu czterokrotnie, trzykrotni zwycięzcy Krzysztof Hołowczyc i Kajetan Kajetanowicz, a także Leszek Kuzaj, który wgrywał rajd dwukrotnie. Ostatnim razem Polak wygrał klasyfikację generalną Rajdu Polski Polak w 2013 roku, więc apetyt na zwycięstwo w tym roku jest szczególnie duży.

Lista zgłoszeń do ORLEN 78. Rajdu Polski jak com roku obfituje w znane nazwiska. W rajdzie wystartuje 56 załóg zgłoszonych do rywalizacji w mistrzostwach Europy (ERC), a także 36 ekip ścigających się w klasyfikacji RSMP, czyli walczących o tytuł mistrza Polski. Na liście znalazło się kilku Polaków, którzy mają szansę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej rajdu, w tym przedstawiciel ORLEN Team, dwukrotny mistrz kraju – Mikołaj Marczyk. Popularny Miko dwukrotnie posmakował zwycięstwa w rajdzie w klasyfikacji mistrzostw Polski, ponadto w zeszłym roku zajął tu dobre, trzecie miejsce w klasyfikacji ERC.

Zawodnik ORLEN Team, startujący Skodą Fabią Rally2 Evo, w tym roku zrobił kolejny krok w swojej karierze, dołączając do rywalizacji w rajdowych mistrzostwach świata WRC2, gdzie na co dzień rywalizuje z kierowcami z najwyższej półki, co ma szansę przełożyć się na świetny wynik w tegorocznym Rajdzie Polski.

Wyniki ORLEN 78. Rajdu Polski można na bieżąco obserwować na stronie rajdu, a także w mediach społecznościowych zespołu ORLEN Team.