Obwodnica Skarżyska-Kamiennej na trasie S7 otwarta

Na kilka miesięcy przed terminem otwarta została ważna część drogi ekspresowej S7, będąca obwodnicą Skarżyska-Kamiennej.

Droga S7 Skarżysko-Kamienna Materiały prasowe
Droga S7 Skarżysko-Kamienna, źródło: GDDKiA

Na długo przed terminem kontraktowym udostępniona została dla kierowców droga ekspresowa S7 między granicą województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego, a Skarżyskiem-Kamienną. Nowym, blisko 8-kilometrowym odcinkiem trasy S7 można już jeździć.

REKLAMA

Otwarcie obwodnicy Skarżyska-Kamiennej wyprowadza ruch z tego miasta i oznacza, że kierowcy mają już do dyspozycji około 200 kilometrów drogi ekspresowej S7 od granicy Małopolski i Świętokrzyskiego w kierunku Warszawy.

Zgodnie z podpisaną umową, inwestycja na odcinku drogi ekspresowej S7 granica województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego – Skarżysko-Kamienna powinna być zrealizowana do maja 2020 roku, ale wykonawca Budimex SA już na początku roku 2019 złożył deklarację, że dołoży starań, aby ciąg główny był udostępniony kierowcom jeszcze do końca 2019 roku.

Dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 7,6 km oraz węzeł Skarżysko-Kamienna Zachód otwarte zostały na prawie pięć miesięcy przed terminem kontraktowym, dodatkowo jeszcze przed świętami czyli przed okresem wzmożonego ruchu na drogach.

Zgodnie z umową pozostałe prace w obrębie węzła Skarżysko-Kamienna Północ i dróg dojazdowych realizowane będą do maja 2020 roku. Dzięki nowej drodze znacznie skrócony został czas podróżowania między Warszawą, Kielcami i Krakowem.

Zobacz także: Volvo XC40 T5 Twin Engine - z mocą dwóch silników

REKLAMA

REKLAMA

Nowy fragment wpłynie też na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu życia mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. Dzięki wybudowaniu skarżyskiego odcinka drogi S7 zniknął ostatni jednojezdniowy fragment drogi nr 7 między granicą województwa świętokrzyskiego i małopolskiego a Warszawą, a cała droga S7 w granicach województwa świętokrzyskiego ma parametry dwujezdniowej trasy ekspresowej.

Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu to blisko 344,4 mln złotych, wartość dofinansowania w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko to około 156,9 mln złotych.

- Sukcesywnie realizujemy inwestycje na sieci dróg krajowych, tak aby kierowcy mogli podróżować komfortowo i bezpiecznie. Dzięki oddaniu do ruchu drogi ekspresowej S7 koło Skarżyska-Kamiennej zniknie ostatnie wąskie gardło na 200-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej łączącej Mazowsze z Małopolską – skomentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na blisko 8-kilometrowym odcinku są zlokalizowane:

  • dwa węzły drogowe - Skarżysko-Kamienna Północ i Skarżysko-Kamienna Zachód,
  • dwa mosty,
  • sześć wiaduktów drogowych (pięć w ciągu drogi S7 i jeden nad S7),
  • dwa przejścia dla zwierząt średnich,
  • pięć przejść dla zwierząt małych.

Inwestycja obejmowała również m.in. budowę systemu odprowadzania wód deszczowych z powierzchni dróg wraz z budową kanalizacji deszczowej, budowę urządzeń podczyszczających wodę deszczową, oświetlenia drogowego oraz budowę urządzeń organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak bariery energochłonne, ogrodzenia, stacje pogodowe, oznakowanie poziome i pionowe.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA