Oceniane ostrzej – kolejne crash testy Euro NCAP!

Citroen Nemo
Citroen Nemo - 3 gwiazdki w teście Euro NCAP
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 56 600 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

W odróżnieniu od poprzednich prób, które prawie każde auto zaliczało na pięć gwiazdek, w najnowszych crash testach tylko jeden samochód mógł się pochwalić takim wynikiem - Toyota Verso. Kia Venga, Nissan Cube i Seat Exeo otrzymały po cztery gwiazdki, natomiast Citroen Nemo - jedyne trzy gwiazdki.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że w 2010 roku Euro NCAP podniosło wymagania wobec nowych samochodów. I tak, aby zdobyć pięć gwiazdek w temacie ochrony pieszych auto musi uzyskać minimum 80%, zamiast 75%, natomiast w temacie ochrony dzieci - minimum 75% (poprzednie 70%). Minimalne wymagania pod względem ochrony pieszych wzrosły zaś z 25% do 40%.

Toyota przy pomocy nowego Verso potwierdziła fakt, że jeśli nie zdarzają się jej wpadki z pedałem gazu, to produkuje samochody bezpieczne. Wrażenie pozostawia szczególnie jej wynik ochrony pieszych w postaci 69%. W dotychczasowej historii tylko jedno auto było pod tym względem lepsze - hybrydowa Honda Insight.

Jako że jedną z kategorii punktowych jest poziom wyposażenia samochodu z zakresu bezpieczeństwa, Citroen ze swoim Nemo, wywodzącym się wprost od aut dostawczych, polegał właśnie w niej. Zaważył na tym głównie fakt, że do francuskiego samochodu układ ESP nie jest dostępny. Jedyne 59% w kwestii ochrony dorosłych to z kolei "zasługa" braku w wyposażeniu poduszek kurtynowych oraz siedzeń, z których pasażerowie zsuwają się w momencie zderzenia.

Seat Exeo, bazujący na Audi A4 poprzedniej generacji, jak na konstrukcję liczącą sobie wiele lat, uzyskał naprawdę niezły wynik. Gdyby nie twarde struktury wnikające spod deski rozdzielczej do wnętrza auta i mogące poranić kolana kierowcy (mimo poduszki kolanowej) oraz jedynie 57% w kategorii urządzeń wspomagających kierowcę w czasie jazdy, Exeo mogłoby otrzeć się o pięć gwiazdek.

Pudełkowaty Nissan Cube uzyskał solidny wyniki 83% w kategorii ochrony dorosłych, jednak poległ w temacie ochrony dzieci z wynikiem 64%. Co ciekawe, jego pudełkowate nadwozie dobrze spisało się w kategorii ochrony pieszych - wynik to 56%. Niestety, nie wystarczyło to na nic więcej, tylko cztery gwiazdki.

Także najnowsza w porównaniu Kia Venga uzyskała cztery gwiazdki. W jej przypadku doszło do przecięcia pasa kierowcy przez mocowanie przednich siedzeń. Właśnie z tego powodu Koreańczycy na jakiś czas wstrzymali produkcję tego niewielkiego samochodu.

Wyniki Vengi to 79% w temacie ochrony dorosłych, 66% (ochrona dzieci), 64% przy zderzeniu z pieszym oraz 71% za systemy bezpieczeństwa.

 

Zobacz także:
REKLAMA