Octavia ma 50 lat!

Skoda Octavia
Skoda Octavia z 1959 roku
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 86 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Produkcja pierwszego samochodu o tej nazwie, następcy Skody 440 znanej również pod nazwą Spartak, rozpoczęła się w styczniu 1959 r. Obowiązujące wówczas numery identyfikacyjne modeli zostały zastąpione nazwami - Skoda 440 stałą się Octavią, nazwę Skoda 445 zmieniono na Octavia Super, a Skoda 450 została nazwana Felicią.

"Nasz nowy pojazd ma nową nazwę, Škoda Octavia, ponieważ to ósmy model produkowany przez naszą państwową spółkę" - można przeczytać w firmowym czasopiśmie "Ventil" z 6 stycznia 1959 r.

Zmiana jednak obejmowała nie tylko nazwy, ale i techniczne innowacje. W roku 1959 w Octaviach stare resory piórowe zostały zastąpione sprężynami śrubowymi z teleskopowymi amortyzatorami, co było zasadniczą zmianą. "W tylnych osiach też miały być stosowane sprężyny śrubowe, ale okazało się, że to złe rozwiązanie, dlatego firma pozostawiła tam resory piórowe" - dodaje Lukas Nachtmann, szef archiwum Skoda Auto.

Nazwa Octavia powróciła na początku lat dziewięćdziesiątych. Nazwany tak samochód stał się pierwszym produkowanym przez czeski koncern po przyłączeniu do Grupy Volkswagena. Wstępne ustalenia i pierwszy prototyp zostały przygotowane w 1992 r. Sprzedaż rozpoczęto zaś w roku 1996, a po dwóch latach na rynku pojawiła się jego wersja kombi, następnie także odmiana z napędem na cztery koła.

W 2000 r. unowocześniono Octavię, a w lutym 2004 r. na rynek wypuszczona została kolejna generacja tego modelu. Cztery lata po tym wydarzeniu, na ostatnim salonie samochodowym w Paryżu Czesi zaprezentowali odnowioną wersję Octavii.

Do dnia dzisiejszego Skoda sprzedała ponad dwa miliony samochodów modelu Octavia na całym świecie, a w Polsce od początku wprowadzenia na rynek nabywców znalazło ponad 110 000 sztuk tego modelu.

Źródło: Skoda

 

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA