[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Od 1 lipca zmiana ograniczenia prędkości we Francji

Ważna wiadomość dla tych, którzy wybierają się na wakacje do Francji. Tamtejszy rząd ogranicza dozwoloną prędkość na drogach lokalnych z obecnych 90 km/h do 80 km/h. Nowe zasady wchodzą w życie od 1 lipca.

Ograniczenie prędkości Ograniczenie prędkości

Już od początku lipca na 400 tys. kilometrów dróg we Francji zacznie obowiązywać nowe ograniczenie prędkości. Zamiast dotychczasowych 90 km/h kierowcy będą mogli rozpędzić się do 80 km/h.

"10 km/h mniej robi różnicę". Tym hasłem kierowały się władze Francji, pracując nad wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych przepisów, dotyczących ograniczenia prędkości. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować skutki wypadków.

Rząd uchwalił nowe zasady wbrew dużym sprzeciwom ze strony kierowców i sporów pomiędzy politykami. Oficjalnie mówi się o 400 tys. kilometrów dróg z nowym ograniczeniem, choć wyliczenia przeciwników zmian wskazują na nawet dwukrotnie większą wartość.

REKLAMA

REKLAMA

Nowe zasady ograniczenia prędkości zaczną obowiązywać na drugorzędnych drogach dwukierunkowych bez środkowego separatora w postaci barierki, czyli na nieoddzielonych od siebie pasach ruchu. Zmiany będą odczuwalne dla kierowców, bo dotyczą nawet 40 proc. francuskiej sieci dróg.

Nowe ograniczenie prędkości związane jest z rządowym planem, ogłoszonym w styczniu tego roku, mającym na celu zmniejszenie ofiar wypadków drogowych. Jak nietrudno się domyślić, sprzeciw społeczny był ogromny, a w kwietniowym sondażu aż 76 proc. mieszkańców Francji zadeklarowało sprzeciw wobec zmian.

Tymczasem eksperci wyliczyli, a raczej oszacowali, że zmniejszenie dozwolonej prędkości o 10 km/h pozwoli uratować nawet 400 osób rocznie. Premier Francji powiedział, że zdaje sobie sprawę z niepopularności przepisu. Dodał, że jeśli do 1 lipca 2020 roku, czyli po dwóch latach od wprowadzenia przepisu w życie, wyniki nie będą zgodne z oczekiwaniami, rząd weźmie na siebie odpowiedzialność.

REKLAMA

Przeprowadzone wcześniej testy wykazały, że dzięki takiemu obniżeniu dozwolonej prędkości, średnia szybkość spadła z 85 km/h do 80,3 km/h. Decyzja władz nie wszystkim się podoba, choć Francja nie będzie wyjątkiem na tle innych państw europejskich.

Limit 80 km/h na pozamiejskich drogach jest stosowany w Norwegii, Szwajcarii, Danii czy Holandii, a w Szwecji maksymalna dozwolona prędkość w takich warunkach to 70 km/h.

Tymczasem według statystyk ponad połowa śmiertelnych wypadków w Europie ma miejsce na drogach pozamiejskich, z wyłączeniem autostrad, więc obowiązujące na nich ograniczenia prędkości mają szczególne znaczenie.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij