REKLAMA

Od 2 stycznia drożej za przejazd autostradą A2

Od dziś, 2 stycznia 2018 roku, zmienia się wysokość opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2. Jest drożej.

Na początek roku operatorzy płatnych odcinków między Nowym Tomyślem a Koninem mają niemiłą niespodziankę dla kierowców, którzy pokonują tę trasę.

Opłaty za przejazd autostradą A2 wzrosły już po raz kolejny, a przypomnijmy, że ostatnia podwyżka miała miejsce niespełna rok temu, bo w marcu zeszłego roku. Na trasie zarządzanej przez Autostradę Wielkopolską, gdzie znajdują się trzy bramki poboru opłat, ulokowane co 50 kilometrów, opłaty wzrosły wówczas w sumie o 3 złote, do 19 złotych na każdej bramce.

2 stycznia 2018 roku znów będzie drożej, i znów o tę samą kwotę. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą teraz po 20 złotych na każdej bramce, czyli łącznie 60 złotych.

Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostanie bez zmian.

REKLAMA

REKLAMA

Podniesienie opłat za wspomniane wcześniej odcinki, o łącznej długości 150 kilometrów, zostało wprowadzone o godzinie 6 rano. Jednocześnie wzrosły też opłaty za przejazd tą trasą pojazdów ponadnormatywnych. O ile do tej pory płacili oni 570 złotych, tak teraz zapłacą łącznie 600 złotych, po 200 złotych za każdy odcinek.

Stawki opłat dla pozostałych kategorii II-IV (samochody ciężarowe) pozostaną bez zmian.

Jak tłumaczona jest podwyżka cen? Oddajmy głos Zofii Kwiatkowskiej, rzeczniczce prasowej AWSA:

– Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych.

Zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, AWSA w pierwszej kolejności przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd na podwyższenie jakości autostrady:

  • bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatację,
  • ciężkie utrzymanie - wzmocnienie nawierzchni, remonty i modernizacje, (w 2018 roku wzmocnienie nawierzchni na odcinku Poznań – Września),
  • rozbudowę obwodnicy Poznania - poszerzenie o trzeci pas ruchu 13 km odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny, dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych (początek prac w połowie 2018 roku),
  • spłatę kredytów bankowych zaciągniętych w bankach komercyjnych.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA