Od dziś łatwiej stracić prawo jazdy. Zobacz nowe przepisy drogowe

Przekraczając prędkość w terenie zabudowanym łatwiej będzie można utracić prawo jazdy. To główna zmiana w przepisach drogowych. Zobacz, co jeszcze się zmieniło.

Kontrola drogowa materiały prasowe

Główne zmiany w przepisach drogowych dotyczą jazdy w terenie zabudowanym. To właśnie tam dochodzi do trzech czwartych wypadków, w których narażeni są piesi, a także rowerzyści.

REKLAMA

Według nowych przepisów kierowca, który przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h może utracić uprawnienia na trzy miesiące. Jeśli w tym czasie sytuacja się powtórzy kara zostanie wydłużona do pół roku. Trzecia próba skutkuje całkowitą utratą prawa jazdy.

Przy okazji tego przepisu warto dodać, że teren zabudowany to z reguły obszar, w którym można poruszać się z prędkością 50 km/h. Są jednak wyjątki. Na przykład, na wewnętrznej obwodnicy miasta, gdzie obowiązuje ograniczenie do 60 lub 70 km/h. Wówczas to od tej prędkości będzie naliczana kara, a nie od 50 km/h (kierowca po przekroczeniu 110 lub 120 km/h utraci prawo jazdy). Warto zapamiętać, że przy utracie prawa jazdy po takim wykroczeniu można, po specjalnym uprawnieniu poruszać się jeszcze przez 24 h od momentu otrzymania mandatu.

 
Teren zabudowany znak D-42, D-43
  
Teren zabudowany znak D-42, D-43
Początek terenu zabudowanego jest oznaczony znakiem D-42, jego koniec D-43. Dawniej, obszar zabudowany zaczynał się w miejscu, gdzie ustawiony był znak z informacją o nazwie miejscowości.
   

Kolejna kwestia dotyczy ilości przewożonych osób. Jeśli podróżujących jest więcej niż dopuszczalna liczba opisana w dowodzie rejestracyjnym, kierowca także utraci prawo jazdy na trzy miesiące.

Na baczności musi się mieć także osoba, która prowadzi pojazd bez stosownych uprawnień. Gdy taki kierowca zostanie przyłapany grozi mu nawet 2 lata więzienia. Dodatkowo sąd może nałożyć karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Dla przypomnienia, dotychczas taki "wybryk" był uznawany za wykroczenie, a nie przestępstwo.

Kolejne restrykcje dotyczą nietrzeźwych kierowców. Dotychczasowe zaostrzenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, więc teraz przyszła pora na radykalne działania. W świetle nowych przepisów sędzia będzie mógł odebrać uprawnienia od 3 do nawet 15 lat za jazdę na podwójnym gazie. To w przypadku pierwszej kontroli, a jeśli sytuacja się powtórzy kierowca straci prawo jazdy na zawsze.

Mało tego, jeśli podczas kontroli, zawartość alkoholu wynosi więcej niż 0,5 promila, oprócz kary więzienia i dożywotniej utraty prawa jazdy (jak do tej pory) sądy będą też nakładać kary w wysokości 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W takiej sytuacji, kiedy kierowca zostanie ukarany po raz pierwszy będzie mógł skrócić karę, montując w swoim samochodzie tzw. "alkolocki". Urządzenie przed startem będzie sprawdzało stan trzeźwości i jeśli wynik będzie pozytywny to wówczas kierowca będzie mógł ruszyć. Jednak z tej ulgi będzie można skorzystać dopiero po odbyciu połowy kary.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA