REKLAMA

Od dziś za mandat możesz zapłacić kartą lub Blikiem

Od dziś funkcjonariusze policji w całym kraju mogą, nakładając mandat, spytać "płaci pan/pani kartą czy przelewem"? Dostali bowiem terminale płatnicze, o których pisaliśmy już wcześniej.

Terminal płatniczy policji
Terminal płatniczy policji, fot. Policja Opolska

Niedawno temu pisaliśmy o tym, że terminale płatnicze zaczęły trafiać do radiowozów polskiej policji. Na początek tylko w Opolu, w ramach programu pilotażowego, ale program miał być stale rozszerzany.

Teraz wiemy już, że wyposażanie policji w terminale płatnicze trwa, a od dziś, 1 lutego, weszły one do użycia i już pierwsze mandaty zostały zapłacone w ten właśnie sposób. Terminali ma być w całej Polsce dwa tysiące - to mniej więcej tyle, ilu funkcjonariuszy pracuje na jednej zmianie.

- Trwa wyposażanie radiowozów policji w terminale płatnicze POS. To element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR. Od lutego już w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem - czytamy w komunikacie KIR.

REKLAMA

REKLAMA

Czemu mają służyć te urządzenia? To duże ułatwienie dla kierowców, szczególnie z zagranicy. Dzięki tym urządzeniom możemy natychmiast uregulować należność, to znaczy opłacić mandat karny, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i nie tracąc czasu na późniejsze dokonywanie przelewów.

Ustawodawca liczy też na poprawę stanu budżetu państwa, bo możliwość dokonania opłaty na miejscu poprawić ma ściągalność grzywien nakładanych na kierowców.

Używanie terminali płatniczych umożliwiło policji oraz innym służbom rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku. Już 5 stycznia tego roku, opolska drogówka jako pierwsza w Polsce została wyposażona w takie urządzenia, dzięki którym kierowcy popełniający wykroczenie nie będą musieli pamiętać o konieczności uiszczenia grzywny, a w razie niedopełnienia tego obowiązku, narażać się na karne odsetki.

REKLAMA

Kierowca, który dostanie mandat, będzie mógł od razu opłacić grzywnę, używając swojej karty płatniczej. Co ważne, w przypadku płatności kartą, kierowca nie poniesie żadnych dodatkowych opłat za przelew. Zaznaczyć trzeba przy tym, że płatność kartą będzie dobrowolna, a kierowca wciąż będzie mógł skorzystać z tradycyjnej drogi - bankowego przelewu.

To rozwiązanie jest dostępne również dla obcokrajowców - osób, które popełniły wykroczenie, a na co dzień nie mieszkają w Polsce i nie zawsze posiadają przy sobie gotówkę. A według przepisów, obcokrajowcy muszą opłacić mandat na miejscu. Koniec zatem z gorączkowym szukaniem pobliskiego bankomatu lub kantoru.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA