Od kiedy pojedziemy bez prawa jazdy? Znamy datę

Ministerstwo Cyfryzacji podało dokładną datę wejścia w życie nowych przepisów, które m.in. pozwalają na jazdę bez prawa jazdy – oczywiście chodzi tu o dokument, a nie uprawnienia.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Jak poinformował dziś w komunikacie minister cyfryzacji, już za trzy miesiące, dokładnie od 5 grudnia 2020 roku polscy kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Zamiast tego można je będzie mieć w telefonie, dzięki aplikacji mObywatel i usłudze mPrawo Jazdy.

REKLAMA

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – dodaje szef MC.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Te długo wyczekiwane przez kierowców zmiany są elementem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców, a dokładnie mówią ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Już niebawem, trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu, zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel.

W tym miejscu przypominamy o innych dużych zmianach, jakie niebawem wejdą w życie. Chodzi m.in. o koniec obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki czy o możliwość zachowania tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu samochodu.

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel i mPrawo Jazdy

Aplikację mObywatel można pobrać już dziś, a każdy kierowca znaleźć może w niej choćby usługę mPojazd, która udostępnia dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC – których już od dłuższego czasu nie trzeba wozić ze sobą – i karty pojazdu.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, a zatem wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Co znajdziemy w usłudze? M.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego wyświetli komunikat z przypomnieniem.

W usłudze mPojazd znaleźć można także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Włączenie do aplikacji mObywatel usługi mPrawo Jazdy pozwoli również na sprawdzenie od ręki liczby punktów karnych.

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty, bo poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

Warto pamiętać, że aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.M ożna ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA