Od stycznia będziemy jeździć szybciej

Radiowóz marki Kia przeznaczony dla polskiej policji.

Nowa ustawa, która wejdzie w życie z pierwszym dniem nowego roku przewiduje podniesienie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Na tych pierwszych, które wciąż nie przytłaczają swoją ilością, będzie można teraz poruszać się z prędkością 140 km/h (obecnie 130 km/h), a na drogach ekspresowych - 120 km/h zamiast obecnych 110 km/h. Co więcej, nowe przepisy zezwalają dodatkowo na bezkarne przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h, co w rzeczywistości oznacza, że faktyczna dopuszczalna prędkość z jaką można podróżować po ww. drogach jest jeszcze do 10 km/h wyższa. Według ustawodawcy kierowca powinien przede wszystkim uważnie obserwować to co dzieje się na drodze, a nie nieustannie skupiać się na zegarach.

Zasada ta dotyczyć będzie również dopuszczalnych prędkości na pozostałych rodzajach dróg, na których nie przewidziano zmian w dopuszczalnej prędkości maksymalnej (dla przypomnienia - 90 km/h poza terenem zabudowanym, 50 km/h w terenie zabudowanym).

Przy okazji wydłużono czas postępowania mandatowego - teraz zdjęcie z fotoradaru może trafić do nas w ciągu 180 dni od zaistnienia zdarzenia, a nie 30 dni, jak to miało miejsce dotychczas. Dodatkowo z dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a prawdziwe urządzenia mają być lepiej oznakowane.

Krótko mówiąc - teraz wszędzie będzie można jeździć o 10 km/h szybciej, a na autostradach i ekspresówkach nawet o 20 km/h szybciej bez obaw o mandat, a nawet jeśli jakiś fotoradar ustrzeli kierowcę, będzie ważny nawet jeżeli trafi do niego prawie pół roku po zaistnieniu zdarzenia. Tylko czy właściciel auta będzie jeszcze pamiętał kto wówczas je prowadził...

REKLAMA
REKLAMA