REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości na S8

Koniec z bezkarnym przekraczaniem prędkości na trasie S8, a przynajmniej na jej warszawskich odcinkach. Przed końcem roku staną tam bowiem urządzenia do pomiaru średniej prędkości.

Droga S8 w Warszawie fot. GDDKiA
Droga S8 w Warszawie

Dwa systemy odcinkowych pomiarów prędkości będą kontrolować prędkość pojazdów na trasie S8 w Warszawie. CANARD Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podpisało umowę na dostawę i montaż urządzeń. Koszt inwestycji to blisko 4 mln zł – czytamy w komunikacie prasowym.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Urządzenia do pomiaru średniej prędkości zostaną zainstalowane na dwóch odcinkach, na których pomiary będą prowadzone w obu kierunkach, na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8:

  • pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki),
  • pomiędzy węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (ul. Lazurowa).

Miejsca zostały wytypowane wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. GITD zapewnia, że wybór lokalizacji poprzedziły kilkukrotne wizje lokalne oraz analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ostatecznie, ze względu na skalę oraz skutki zdarzeń drogowych, do których dochodzi na trasie S8, zdecydowano że konieczne jest objęcie tej drogi stałymi kontrolami prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości na S8

Wykorzystanie odcinkowych pomiarów prędkości, poprzez ich kluczową zaletę jaką jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, ma istotnie wpłynąć na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Podobne rozwiązanie zastosowano na odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ograniczenia prędkości, spowodowanego trwającymi pracami budowlanymi, praktycznie nikt nie przestrzegał. Teraz wciąż sypią się tam mandaty, ale ruch zauważalnie spowolnił.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Wracając do S8. Urządzenia, które zostaną tam zainstalowane, to system kamer, który automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. Funkcjonalność kamer umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Urządzenia zidentyfikują również pas ruchu którym poruszał się samochód. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD.

Dzięki współpracy z zarządcą drogi – GDDKiA w Warszawie, do montażu urządzeń zostanie wykorzystana już funkcjonująca infrastruktura drogowa. Zarządca drogi zapewni także przyłącza energetyczne, do których zostaną podłączone urządzenia. Zgodnie z warunkami podpisanej umowy, wykonawca ma czas do końca października tego roku na montaż i oddanie urządzeń gotowych do wykonywania pomiarów. Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniesie blisko 4 mln zł.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA