Odcinkowy pomiar prędkości na S8 zbiera żniwo

Nie minęły nawet dwa tygodnie, a na warszawskim fragmencie trasy S8, objętym odcinkowym pomiarem prędkości, kamery zarejestrowały już przeszło 6 tys. wykroczeń.

Droga S8 w Warszawie fot. GDDKiA
Droga S8 w Warszawie

Na fotoradarowej mapie Mazowsza pojawiły się niedawno nowe miejsca, objęte automatyczną kontrolą prędkości. Dokładnie 23 listopada, w samo południe, na warszawskim odcinku trasy S8 ruszyły kontrole z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości. Kontrole prowadzone są pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie, a ul. Szpitalną w Markach oraz między węzłem Warszawa Zachód, a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego.

REKLAMA

Pomiary są prowadzone w obu kierunkach, na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8. Na kontrolowanych odcinkach, pojazdy osobowe mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a ciężarowe z prędkością do 80 km/h. Kierowcy nie powinni być zaskoczeni kontrolami. O prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki.

W sumie zainstalowano tam 30 kamer, które kontrolują łącznie 14 km trasy S8. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określa jego średnią prędkość. Funkcjonalność systemu umożliwia przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość, szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej.

Odcinkowy pomiar prędkości na S8fot. materiały prasowe
Odcinkowy pomiar prędkości na S8

Odcinkowy pomiar na S8 – sypią się mandaty

Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak powiedziała w rozmowie z PAP, że od momentu uruchomienia, odcinkowy pomiar prędkości na warszawskim odcinku trasy S8 zarejestrował ponad 6 tysięcy przypadków niestosowania się kierujących do obowiązujących ograniczeń prędkości.

Z przybliżonych szacunków wynika zatem, że dziennie na przekroczeniu dozwolonej na tym odcinku prędkości kamery przyłapują średnio 500 kierowców. Najczęściej, bo niemal w dwóch trzecich przypadków, kierowcy przekraczają prędkość o 11-20 km/h, a powyżej 50 km/h prędkość na pomiarowych odcinkach przekraczał co setny przyłapany kierowca.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

REKLAMA