Odeszła pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis nie osiągnęła wielkich sukcesów w Formule 1. Ścigała się zaledwie dwa lata. Ale przeszła do historii jako pierwszy kierowca płci pięknej w "królowej sportów motorowych".

Maria Teresa de Filippis

Urodziła się 11 listopada 1926 roku w Neapolu. Jako dziecko bardzo lubiła jeździć konno. Później prawdziwe konie zamieniła na mechaniczne. W wieku 22 lat rozpoczęła karierę kierowcy wyścigowego. Nie miała łatwo, bo jej dwóch braci szydziło, że kobieta nie może jeździć szybko i robili nawet zakłady, że przegra wyścig.

Pokazała co potrafi w 10-kilometrowym wyścigu pomiędzy Salerno i Cava de' Tirreni, który wygrała w Fiacie 500. Kolejny wyścig zdominowała w pucharze włoskich samochodów sportowych w 1954 roku. Firma Maserati widząc jej potencjał zatrudniła ją jako kierowca testowy.

W F1 rozpoczęła pracę w drugiej połowie lat 50. W 1958 roku ścigała się dla Maserati, a rok później dla Porsche. Jej najlepszym osiągnięciem była 10. pozycja w Grand Prix Belgii.

W 1960 roku wyszła za mąż i opuściła tory wyścigowe na 20 lat. Wróciła do sportów motorowych w 1979 roku jako członkini International Club of Former F1 Grand Prix Drivers (klubu byłych kierowców F1), którego została wiceprezesem w 1997 roku. de Filippis była także założycielką Maserati Club w 2004. Odeszła 8 stycznia w wieku 89 lat.

REKLAMA