Odrobinę taniej przed przedłużonym weekendem

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Sam najbliższy weekend zasługuje raczej na miano "przedłużonego" niż długiego - układ dni wolnych powoduje, że w porównaniu ze zwykłym tygodniem jest tylko o jeden dzień bez pracy więcej. Może to powstrzymać przynajmniej część kierowców przed wyjazdem.

W tym tygodniu, wg stałego monitoringu rynku jaki prowadzi e-petrol.pl, przeciętna cena benzyny 95 na stacjach w Polsce to 3,89 zł/l, czyli o 3 gr. mniej niż przed tygodniem. Również o 3 gr. potaniał przeciętnie olej napędowy, schodząc do poziomu 3,53 zł/l. Dwugroszową korektę w dół notuje z kolei autogaz, za który zapłacić trzeba obecnie przeciętnie 1,67 zł/l. Tym samym LPG utrzymuje wysoką konkurencyjność cenową wobec benzyny. W najbliższych dniach niewiele będzie się raczej działo w cennikach firm paliwowych, tak w hurcie, jak i w detalu, co oznacza że w pierwszych dniach maja ceny na stacjach będą podobne jak teraz.

Ropa naftowa nie choruje na "świńską grypę"
Postępy tzw. "świńskiej grypy" na świecie zdominowały w ostatnich dniach uwagę mediów, nawet spadki cen na światowych giełdach akcji tłumaczy się obawami o ekonomiczne konsekwencje ewentualnej epidemii tej choroby. Ropa naftowa cały czas jednak trzyma się w rejonie bliskim 50 USD za baryłkę na giełdzie w Londynie, tak samo jak od kilku tygodni, mimo pesymizmu w innych segmentach rynku. Poniedziałkowa, pierwsza "grypowa", sesja miała dość dynamiczny przebieg, bo najpierw ceny zeszły mocno poniżej tej bariery, by potem wrócić ponad nią. Kolejny raz zatem rynek był skuteczny w bronieniu się przed gwałtownym spadkiem. Abstrahując od pytania, czy faktycznie grypa będzie miała przełożenie na gospodarkę, ostatnie zachowanie się ceny baryłki skłania do uznania, że tym bardziej silna będzie skłonność do ruchu w górę, gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały uzasadniające taki ruch. Co mogłoby to być? Albo pozytywne informacje makroekonomiczne dotyczące ogólnie gospodarki światowej i perspektyw wyjścia z recesji, albo zmiana trendu budowania zapasów ropy i paliw, obowiązującego od tygodni.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA